Zoofili (Zooseksüelite) Nedir?

750

Zoofili ya da diğer adıyla zooseksüelite, hayvanlar ile cinsel ilişki olarak adlandırılabilecek bir psikopati türüdür. Zoosadizm denilen bir diğer tür de hayvanlar ile cinsel ilişki bağımlılığına ek olarak hayvanlara şiddet uygulamaktan keyif alma durumu.

Dünya çapında hayatında en az 1 kez bir hayvan ile cinsel münasebette bulunanların toplum bazında %8’i erkek, %3,6’sı ise kadın. Kırsal bölgelerde ise bu oran %40-50 civarında artıyor.

Zoofili

Hayvanlar ile cinsel ilişkiye girmek, hayvanlar için vahşice ve insanlık dışı sonuçlar doğururken insanların da hayvanlardan geçen hastalıklara maruz kalmasına neden oluyor.

Bu eylemi gerçekleştiren kişiler psikolojik olarak bu eyleme maruz kalan hayvanlar ise davranışbilimsel, psikolojik ve cerrahi olarak inceleniyor. Kişileri, bu eylemi gerçekleştirmeye iten ruh hali bir yana hayvanlar ile cinsel ilişki git gide yaygınlaşmaktadır.

Zoofili Nedir

Tecavüz, küçük bir kız çocuğu için nasılsa bir hayvan için de öyledir. Fiziksel acı, zihinsel acı ve utanç. Tecavüze uğrayan bir köpek, hem fiziksel anlamda hem de psikolojik olarak hasar görecektir. Ciddi tecavüz olaylarında organların deforme olması ve kanama nedeniyle hayvanlar hayatını kaybedebiliyor.

Travma yaşayan hayvan, içine kapanıp kendin soyutlayabilir ya da bunun tam aksi saldırgan ve agresif bir hal alıp çevresine zarar verebilir.

İNSANLARI ZOOFİLİYE İTEN NEDİR?

Uzmanlar bu konuda: “Heteroseksüel ilişki kurmak yerine, kişi zoofiliyi tercih ediyorsa, kişinin özgüven duygusunun yetersizliğinden söz edilebilir. Heteroseksüel ilişkiye ve karşı cinse karşı duyulan korku, kişinin kendine olan güvensizliğiyle ilişkilendirilebilmektedir. Bu güvensizlik duygusuyla kişidiğer bir bireyle bulunacağı her türlü paylaşımdan uzak durma eğiliminde olacaktır. Cinsel paylaşımda bunlardan biridir. Bu nedenle çocuğa olumlu bir cinsel eğitim verirken, özgüven duygusunun da aşılanması gereklidir.

Zoofili Nedenleri

Özgüveni belirleyen en önemli etkenlerden biri anne ve babanın çocuğuna gösterdiği sevgidir. Sevildiğine inanan ve güvenen bir çocuğun özgüven duygusu beslenir. Bu nedenle özellikle anne babalar tarafından çocuğa, sevgi açık ve belirgin bir şekilde gösterilmelidir.

Yani, çocuklarımızın ilgisiz büyüdüğü, düzgün iletişim kurulmadığı evlerde dışlandığı her durum, potansiyel bir zoofili vakasını tetikliyor. Ve şunu da vurgulamakta yarar var ki: “Sevgisiz büyüyen her birey, bir gün bir suçlu olarak karşımıza çıkabilir. Çünkü hayvana tecavüz ederek hayata başlayan, insana da tecavüz edecek ruh haline sahiptir” açıklamasını yapıyor.