Wikipedia Erişim Yasağı Kalkacak mı? BTK Açıkladı

321

Wikipedia, erişim yasağına sebep olan makalelerin değiştirildiğini açıkladı. Yapılan bu açıklamanın ardından bir açıklama da Bilgi Teknolojileri Kurumundan (BTK) geldi.

wikipedia

Wikipedia yetkilileri, basın üzerinde çeşitli açıklamalar yayınlayarak yasağa konu olan makalelerin değiştirilmiş olmasına rağmen yasağın kaldırılmadığını iddia etti.

BTK, basında yer alan bu açıklamalara ilişkin, resmi sitesi üzerinden bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Wikipedia’nın kamuoyunda algı oluşturma ve yanlış yönlendirme amaçlı bilgiler paylaştığı ifade edildi.

wikipedia

WİKİPEDİA ERİŞİM ENGELİ KALKACAK MI?

BTK yaptığı açıklamada: “Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış ancak bu konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri uygulanmak zorunda kalınmıştır.” İfadelerine yer verdi.

wikipedia

Erişim engelinin ardından Wikipedia yetkilileri ile toplantılar yapılarak bildirilen yasadışı içeriklerin her gün kontrol edildiği, Wikipedia’ya bildirilmesine rağmen içeriklerin ısrarla yayınlanmaya devam ettiği bilgisi de paylaşıldı.

 

wikipedia

Erişim engelinin kaldırılmasına ilişkin karar, adli merciler tarafından verilecek. Türkiye’ye yönelik iftira içerikli metinlerin kaldırılmasının ardından erişim engelinin tekrar değerlendirileceği de açıklandı.