Uzak Durulması Gereken İnsan Tipleri

233

Herkesin hayatının bir yerinde tahammül edemediği insanlar vardır. Bunlar kimi zaman iş arkadaşlarımız kimi zaman da çok yakın arkadaşlarımız olabilir. İşte uzak durulması gereken insan tipleri

Bu insanları olduğu gibi kabul edip ilişkimize devam etmeye çalışsak da o insanlar aslında yaşam enerjimizi alıp götürür.

1-) ARKANIZDAN KONUŞAN İNSAN TİPLERİ

Arkanızdan konuşan insanlara bir şey demeyin. Onun yaşadığı çaresizlik ona fazlasıyla yeter.

Uzak durulacak

2-) İLGİ MANYAKLARI

Histrionik kişilik bozukluğu; aşırı duygusallık ve aşırı dikkat çekme isteği ile kendisini gösteren bir kişilik bozukluğudur.

Bu kişilik bozukluğuna sahip insanlar, başkalarının ilgisini çekebildikleri sürece son derece neşeli, heyecanlı, cilveli veya çapkındır.

Bunun tam tersi bir durumda ise, ortamdan kendilerini tamamen soyutlarlar ve çevresindekilerden “Ne oldu, nasılsın?” gibi sorularla ilgi görmeyi hedeflerler.

Uzak durulacak

3-) BENCİL İNSAN TİPLERİ

Egoizmi yaşam felsefesi haline getirmişlerdir. Kendilerini bulunmaz hint kumaşı zannederler. En çok kullandıkları sözcükler: Ben, beni, bana, benim, kendim, benim düşüncem/kararım/özgürlüğümdür.

Doğru düzgün çaba göstermeden her istediklerinin olmasını beklerler.

Uzak durulacak

4-) TEMBEL İNSANLAR

Her şeye yaratıcı bir çözü bulabilirler. Girişimcilikle araları iyidir. Ne zaman, nasıl dinleneceklerini iyi bilirler.Kafaları rahattır.

Amaçladıkları şeyleri iyi belirlerler. Ne derseniz deyin, zeki insanlardır.

Tembel insanlar

5-) LAF TAŞIYAN DEDİKODUCU İNSANLAR

Araştırmalara göre dedikodu yaptığımız insanlarla aramızda bağ güçleniyor. Dedikodu sayesinde kendi grubumuzdan olmayan insanları kolaylıkla izole edebiliyoruz.

Dedikodu bize temel olarak şunu söylüyor: Kişilerin davranışlarını yargıla, olayları sorgula ve iyi-kötüyü, doğru-yanlışı ayırt et.

Dedikodu yaparak duygusal sağlığınızı koruyabiliyorsunuz.

Laf taşıyacak

Böyle tipleri hayatınızdan çıkarmak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Fakat bu insanlardan uzak kalmanın size ne kadar iyi geleceğini tahmin bile edemezsiniz.

Dedikoducuların ortak özelliklerinden biri de yaptıkların şeyin dedikodu olduğunu inkâr etmeleridir. “Konuşuyoruz canım ne dedikodusu Allah aşkına.” Dedikodu yaptıklarını elbette inkar edecekler çünkü dedikodu yapma amaçları zaten kendilerini yüceltmek, ne kadar düzgün ve erdemli bir insan olduklarını anlatmaktır.