Uyku Bozuklukları Cinsel Hayatı Etkiliyor

279

Yapılan araştırmalar uyku bozuklukları yaşayanların cinsel hayatının da olumsuz etkilendiğini ortaya koydu. Uyku apsesi problemi yaşayan kadınlarda cinsel isteksizlik, erkeklerde ise iktidarsızlık meydana geliyor.

Uyku Bozuklukları

Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Metin, uyku bozukluklarının cinsel hayata etkilerini açıkladı. Uyku bozuklukları cinsel hayattan iş hayatına, askerliğe kadar pek çok şeyi etkiliyor.

Uyku bozuklukları, uykuya dalma, uykuyu sürdüremem, uykuda nefes darlığı gibi şekillerde kendini gösteriyor.

Uyku Apnesi

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Metin, uyku bozuklukları yaşayanlara ilişkin: “Bu insanlar, gün içerisinde normal yaşantılarını sürdürme sıkıntısı yaşar. Devamlı uyku ihtiyaçları vardır veya ‘uyku apnesi’ dediğimiz uyku bozuklukları vardır. Bu hastalarımız, geceleri uyurken çok fazla nefes durmasıyla karşı karşıya kalır. Bu da vücudun yeterli oksijen alamamasına sebep olur. Gün içerisinde devamlı uyku halindedirler.

Uyku Problemi Cinsel Hayat

Dikkat dağınıklığı, konsantrasyon eksikliği, normal yaşama adaptasyonda sıkıntı yaşayabilir. Bu durum, iş gücü kaybına neden olabileceği gibi hastalarda sosyal aktivitelere katılmada eksiklik, adaptasyonda problemler ve sistemik hastalıklara da yol açabilir.” dedi.

Horlamanın da bir problem olduğuna değinen Metin, uyurken horlayan hastaların eşlerinin de etkilendiğini, bunun da evlilik yaşamını olumsuz etkilediğine değinerek: “Horlama, gece kişiyi etkilediği gibi eşini de olumsuz etkileyecektir. Aşırı horlayan eşinin yanında uyumak istemeyecektir. Horlama şikayeti için genelde hastalar, kendileri başvurmaz, genellikle eşleriyle beraber gelirler.

Uyku Bozuklukları Horlama

Eşler, bundan şikayetçidir. Bu da yataklarını ayırmalarına sebep olmaktadır. Hastalar, geceleri aşırı horladıklarından yatakları ayırıyorlar. Eşlerin birbirinden uzaklaşması cinsel isteksizliğe, aile içinde huzursuzluğa neden olabiliyor. Horlayan hastalarda özellikle sigara ve alkolü kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Sigara ve alkol kullanımı, horlamayı iyice tetiklemektedir. Horlayan hastalarımızda uyku apnesi de görülebilmektedir. Bu da cinsel isteksizliğe ve cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Uyku Cinsel Hayat

Uyku bozukluklarında nefes kesilmesine özür raporu verildiğini söyleyen Metin: “Hasta uyurken uygulanan pozitif basınçlı hava veren ‘PAB’ dediğimiz cihazlar vardır. Bu cihazları kullanmalarına rağmen uykuda nefes durmalarının sayısı saatte 15 ve üzeriyse sağlık kuruluşları tarafından bu tür hastalar için ‘askerliğe elverişli değildir’ raporu verilmektedir. Askerlik, herkes için vatan görevidir ama bu tür kişilere nöbet tutturamayacak, kritik görev veremeyeceksiniz. Bu yüzden askerliğe elverişli değildirler” dedi.