Teknoloji Bağımlılığını Ölçmek İçin Yeni Teknoloji Yolda

192

Teknoloji bağımlılığının giderek artması ile beraber bunu ölçmek ve önlemek için de yeni teknolojiler geliştirmeye hazırlanılıyor.

Yakın zamanda piyasaya sunulacak olan e-diyet uygulaması ile kişilerin teknoloji bağımlılıkları ölçülebilecek.

Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji bağımlılığı çözümü için ilk girişim, bağımlılığa çözümler üretmeyi ve teknolojinin yararlı olarak kullanılmasını sağlayacak e-diyet uygulaması.

Uygulamanın geliştirici ekibinde gönüllü olarak proje yöneticiliği yapan Orhan Tanrıkulu, uygulamanın yaklaşık 2 ay içerisinde piyasaya sunulacağını açıkladı.

Teknoloji Bağımlılığı Ölçme

Tanrıkulu açıklamasında:  “Üzerinde çalışmalarımızın sürdüğü uygulamamızda, kişinin teknoloji bağımlığına nasıl alternatifler sunabiliriz, bunun sınırı nedir, kaç saat kullanılırsa bağımlı olunur ve bu bağımlılık faydalı kullanıma nasıl dönüştürülür” gibi sorular üzerinden ilerliyoruz. Bu bağlamda bir Ar-Ge çalışması yaparak kişilerin bağımlılık düzeylerini teknik olarak inceleyen bir sistem geliştirdik. Bireylerin cep telefonunda, bilgisayarında, tabletinde ne kadar vakit geçirdiğine ait verileri alarak analiz etmeyi başardık. Bu çalışmanın ilk aşaması olan mobil telefon uygulamasını kullanıcıların hizmetine sunacağız. Uygulama pazara sunulduğunda www.e-diyet.net web sitesinde yayına alınmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Teknoloji Bağımlılığı Uygulaması

E-diyet uygulamasının danışmanlığını yapan Yeşilay İkinci Genel Başkan Yardımıcısı Mehmet Dinç, bağımlılığın bir hastalık olduğunu ve kontrol edilmesi gerektiğini söyleyerek:  “Esas neticeyi talebi azaltmak veriyor. Bu noktada en önemli adımlardan bir tanesi farkındalığı geliştirmek meselesi. Mesela bize gelen danışanlarımızın gün içerisinde telefona ayırdıkları vakti bir kenara not etmelerini istiyoruz. Sonuca baktıklarında hiç de düşündükleri gibi kısa değil çok daha uzun süreler kullanmış olduklarını fark ediyorlar. Bu farkındalık onlarda kendileriyle ilgili bu konuda bir çözüm üretmeye sevk ediyor.

Teknoloji Bağımlılığı Seviyesi

Şayet çalışanlar bir şekilde modern teknoloji araçları konusunda bir farkındalık kazanırlarsa o kadar toparlamakla alakalı bir motivasyon söz konusu olur. Bu noktada Türkiye’de birkaç tane uygulama projesi devam ediyor ve bitmek üzere.

Bizim bağımlılıkla mücadelede bildiğimiz iki yöntem var. Biri arzı azaltma diğeri talebi azaltma. Arzı azaltma, bir iş verenin çalışanlarına telefonla bir yere girmesini yasaklamak. Talebi azaltmak, çalışanın kendini kontrol etmeyi öğrenmesi ve artık o konuda daha güçlü hale gelmesi. Davranışsal bağımlılık dediğimiz, internet, telefon vs. bağımlılıklarında arzı azaltmak yetmiyor.” açıklamasını yaptı.