Suyun Yeni Bir Hali Daha Keşfedildi

272

Bilim insanları tarafından, yaptıkları deneyler ile su yeni bir halde daha keşfedildi. Süper iyonik buzlar, çok yüksek sıcaklığa sahip gezegenlerde bulunabilir.

Yapılan deney ile suyun hem buz hem de su hali keşfedildi. Süper iyonik buz denilen madde, güneş sistemine uzak gezegenlerin yapı taşlarında bulunuyor.

su

YENİ DENEYLER İLE KANITLANDI

1988 yılında varlığı tespit edilen ve kanıtlamak için çok fazla deney yapılan maddenin varlığı, yeni deneyler ile kanıtlandı.

Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndan Dr Marius Millot, iki yıl boyunca çeşitli deneyler gerçekleştirildiğini ve iki yılda da yapılan deneylerin sonuçlarını analiz ettiklerini açıkladı. Millot açıklamasında: “Oldukça zorlu deneyler sonunda elde ettiğimiz veriler ışığında yeni bilgiler edindik. Çalışma sonuçları süper iyonik buzun sadece deneysel kanıtlarla değil aynı zamanda suyun olağanüstü durumlarda gösterdiği davranışla ilgili tahminlerin sadece simülasyonlarda değil gerçek görüntülerle ispatladı” ifadelerini kullandı.

suyun yeni hali

Bilim insanları deneyde, lazerli şok sıkıştırma tekniği kullandılar. Yapılan deney ile sadece maddenin varlığı ispat edilmedi. Neptün ve Uranüs hakkındaki tahminler de kanıtlandı.

Halk tarafından bilinen normal buz, su moleküllerinin katı hale gelecek şekilde bağlanmış halidir. Süper iyonik buz ise pozitif ya da negatif yük taşıyan atomlardan oluşuyor. Katı bir halde bulunan oksijen iyonlarının etrafındaki hidrojen iyonlarından oluşuyor.

su yeni hal

Normal buz çok soğuğa ihtiyaç duyarken iyonik buz, yüksek ısı ve basınca ihtiyaç duyuyor.

LAZER IŞINI KULLANILDI

Araştırmayı yapan ekip, 10-20 nanosaniyede bir deney gerçekleştirdiler. İki elmasın arasına buz parçası yerleştirildi. Bu buz parçaları, ısı ve basıncın artması için lazer ışınına maruz bırakıldı. Isıları, yaklaşık beş bin dereceye kadar yükseltildi. Atmosferik basıncın 2 katı kadar da basınç uygulandı.  Böylece süper iyonik buzun varlığına dair kanıtlar bulundu.

su buz hali

Bilim insanları, araştırmanın bir sonraki aşamasında süper iyonik buzda bulunan oksijen kristallerinin yapısını inceleyecek.

Süper iyonik buz, dünyada bulunmuyor. Yüksek ısı ve basıncın olduğu Neptün ve Uranüs’te ise yüksek miktarda süper iyonik buz bulunduğu düşünülüyor.

bilim insanları suyun yeni hali

Bilim insanlarının bazıları da süper iyonik bulunduran uzak gezegenlerin, manyetik alanlarını açıklayabilir.