Sosyal Medya Bağımlılığı

253

Modern çağın yeni sendromu ‘sosyal medya bağımlılığı’. Sosyal medyanın hayatımızın her alanında yer edinmesi ile sosyal medya bağımlılığı da artmaya devam ediyor.

Sosyal medya bağımlılığı, iş hayatını, sosyal hayatı ve hatta psikolojiyi bile ciddi anlamda etkiliyor.

bağımlılık

Sosyal medya bağımlılığının kontrol altına alınmaması durumunda, ciddi kaygı problemleri ve psikolojik problemler kaçınılmaz olacak.

Sosyal medya günümüzde, iletişim kurmanın dışında kullanılıyor. Başkalarının hayatını takip etme, nerede, kiminle ne yapıyor haberdar olma gibi ihtiyaçların giderilmesinde en önemli unsur.

sosyal medya

Kişiler sadece başkalarını beğendiğinde değil başkaları tarafından beğenildiğinde de bundan haz duyuyor. İnsanların iletişiminin az olduğu şu günlerde sosyal medya, kişiye yalnız olmadığı hissini veriyor.

bağımlılık

Kişilerin sosyal medyada gereğinden fazla zaman geçirmesi, gerçek hayatlarında yapmaları gereken işleri aksatmalarına sebep oluyor. Böylelikle sanal iletişim artarken gerçek hayat ile bağlar kopuyor. Ünlü ünsüz başka insanların hayatını takip etmek, kişiye kendisini değersiz hissettiriyor ve bu da bir süre sonra depresyona sebep oluyor.

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN

bağımlılık

İnsanların sosyal medya hesapları üzerinden paylaştıkları anın, onların en iyi anları olduğunu, aslında görünenin arkasında ne olduğunu unutmayın.

Başkalarının hayatını bu kadar merak ederek bireysellik duygunuza zarar vermeyin. Bilgi toplamak için sosyal medya dışında başka mecralar kullanın, kendinizi geliştirmenin farklı yollarını arayın.

bağımlılık

Sosyal medyada çok fazla vakit geçirmek, hayatımızda bir şeylerin yolunda gitmediğinin en önemli işareti. Sorunlardan kaçmak yerine, onlarla yüzleşip çözmeyi deneyin.