Sosyal Medya ile Ruh Sağlığınızı Koruyun

156

Facebook, geçtiğimiz günlerde yayınladığı blog yazısında, sosyal medya ile ruh sağlığına ilişkin açıklama yaptı. Ruh sağlığını korumak için sosyal medyada daha çok içerik paylaşmayı önerdi.

Bazı sosyal medya araçlarının ruh sağlığına iyi gelmediğini kanıtlar nitelikte yayınlanan yazıda, sosyal medyanın psikoloji üzerindeki etkisine ilişkin ilk kez açıklama yapıldı. Buna göre; sosyal medyada arkadaşlarının içeriklerine sadece bakan kişilerin ruh sağlığı bozulabilir.

Sosyal Medya

İlgili blog yazısını, Facebook’un araştırma müdürü David Ginsberg ve araştırma görevlilerinden Moira Burke yazdı. Yazıda: “Genelde insanlar vakitlerini çoğunlukla pasif olarak bilgi tüketmeye harcadıklarında, yani yalnızca okuyup birbirleriyle etkileşime girmediklerinde, kendilerini daha kötü hissediyorlar” ifadeleri yer aldı.

Sosyal Medya Facebook

PAYLAŞIMLARI BEĞENMEK AKIL SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Facebook, Michigan Üniversitesi’nin de bir araştırmasına atıfta bulundu. Günde 10 dakika Facebook’ta içerik okuyanlar, daha sık paylaşım ve yorum yapanlara göre daha fazla moral bozukluğu yaşıyor.

California San Diego Üniversitesi ile Yale Üniversiteleri’nin araştırmasına göre; arkadaşlarının gönderilerini beğenenlerin psikolojileri ve akıl sağlıkları kötüye gidiyor. İçerik okuyanlar, diğer arkadaşlarıyla kendilerini kıyasladıkları için bu durum psikolojilerini etkiliyor.

Sosyal Medya Paylaşım

Facebook, akıl sağlığının olumsuz etkilendiğini kabul ederek sosyal medyada daha az zaman geçirilmesini onaylamıyor. Tam aksine kişilerin, paylaşım yapmaları ve diğer arkadaşlarıyla etkileşime geçmeleri gerektiğini savunuyor.

DAHA ÇOK YORUM YAPIN YALNIZLIKTAN KURTULUN

Sosyal Medya Kullanımı

Facebook, “İnsanlarla aktif olarak etkileşimde olmak, mesaj atıp, güncellemeler, yorumlar paylaşmak ve özellikle yakın arkadaşlarla eski günlerden konuşmak akıl sağlığına iyi geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Çok yorum yapan, çok yorum alan ve mesaj alanlar kendilerini daha az yalnız hissediyor.

SANAL ORTAMDAKİ ZORBALIKLARA KARŞI MÜCADELE EDİN

Sosyal Medya Akıl Sağlığı

Ruh sağlığı ile ilgili çalışan derneklerden biri olan YoungMinds adlı yardım kuruluşundan Sarah Brennan, “Gençler, internet ortamındaki tacizlere karşı sosyal medya şirketlerinin daha fazla mücadele etmesini ve ruh sağlığını korumak için daha fazla çaba göstermelerini istiyor” açıklamasını yaptı.

EN ZARARLI SOSYAL PAYLAŞIM SİTESİ INSTAGRAM

Sosyal Paylaşım Siteleri

İngiltere’deki Kamu Sağlığı İçin Kraliyet Topluluğu, Instagram’ın gençlerin ruh sağlığı için en zararlı sosyal paylaşım sitesi olduğunu ifade etti.