Sosyal Medya Hırsızlarına Dikkat ! Sadece Tek Tıkla…

482

Sosyal medyanın kabusu olan trollerden sonra bir de hesap hırsızları çıktı. Dolandırıcılar, tek bir tıkla sosyal medya hesaplarını ele geçiriyor.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan Diyetisyen Eliza Gözüyılmaz Sabancı’nın başına gelen her şey bir e-postadan sonra başladı. Gelen e-posta ile hesabının ticari olmadığını, gönderilen linke tıklamazsa hesabının elinden gideceğini öğrendi. Mail ile gelen linke tıklaması ve 48 bin civarında takipçisi olan hesabının kapanması bir oldu.

sosyal medya

Sabancı:  “Tıkladığım anda ‘Instagram şifreniz değiştirilmiştir’ diye bildirim geldi” dedi. Hesabını yeniden almak için sayfasını ele geçirenlere ulaşmaya çalıştı. Yazdığı mesajlara ise İngilizce cevaplar aldı. Hesabı alan kişi, diyetisyen Sabancı’yı taklit etmeye çalıştı. Türkçe anket paylaşımları yapan sosyal medya hırsızı, online diyet vaadinde bulundu. Hatta sayfayı takip edenlerden üstsüz fotoğraf bile istedi.

sosyal medya hırsızları

Aradan 10 gün geçti. Hesabı çalan kişi Sabancı’ya ulaştı. 500 TL ödeme yapması karşılığında hesabını geri vereceğini söyledi. Hesabını geri alan Sabancı’nın sevinci birkaç gün sürdü. Hesabındaki tüm fotoğraflar ve paylaşımlar silindi. Komik içerikler paylaşılmaya başlandı. Sabancı, çözümü yeni bir hesap açmakta buldu.

SUÇUN TESPİTİ HALİNDE CEZA VERİLİYOR

sosyal medya hırsızlığı

Bilişim Hukukçusu Avukat Şebnem Ahi, sosyal medya hırsızlarına yönelik tavsiyelerde bulundu. Hesabı çalınan kişilerin, vakit kaybetmeden ilgili platforma bildirim yapması gerektiğini, çözüm olmaması durumunda da savcılık veya emniyete gitmeleri gerektiğini söyledi. Bu suçlar için Türk Ceza Kanununa göre yaptırım uygulanabileceğini söyleyen Ahi, maddi manevi zararlar için tazminat talep edilebileceğini de ifade etti.

sosyal medya riski

Bilişim uzmanı Arman Acar da konu ile ilgili açıklamalar yaptı. Acar, takipçi ve beğeni kazanma uygulamalarının, profilime kim bakmış uygulamasının sosyal medya hırsızlarına kolaylık sağladığını dile getirdi. Acar konuya ilişkin: “Twitter hesabınızı mı ele geçirdiler? Sizin kayıtlı mail adresinize de aynı şifreyi deniyorlar. Ondan sonra Instagram’ınızı, Facebook’unuzu, ne varsa hacklemeye başlıyorlar.” dedi.