Soğuk Havalarda Dudak Bakımı Yöntemleri

211

Dudak bakımı özellikle kış aylarında çok önemli. Kış mevsiminin etkisiyle cildimiz, saçımız, ellerimiz hatta dudaklarımız soğuktan ciddi derecede etkileniyor.

Nasıl ki kalın giyinerek soğuktan korunmaya çalışıyorsak dudaklarımızı da soğuktan korumak için bazı yöntemleri kullanmamız gerekiyor.

Dudaklarınız soğuk havalarda daha mı fazla çatlıyor? Kuruluk, diğer aylara göre daha mı fazla? İşte birkaç basit yöntemde dudak bakımı…

Dudak Bakımı

NEMLENDİRİCİ DUDAK MASKESİ

Evde bulabileceğiniz kolay birkaç malzeme ile yapacağınız dudak bakımı maskeleri ile dudaklarınızı soğuğa karşı koruyabilirsiniz.

Bir kaşık püre haline getirilmiş avokadoya biraz zeytinyağı ekleyin ve dudaklarınıza uygulayın. 15 dakika bekleyin, sonra ılık su kullanarak durulayın. Bunu günde bir kez yapın.

1 tatlı kaşığı gül suyunu 1 çay kaşığı balla karıştırın. Bu karışımı dudaklarınıza uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Normal suyla yıkayın. Günde bir kez tekrarlayın.

Dudak Nemlendirici

PEELİNG

Dudak bakımı için peeling mi olur? demeyin. Cildinizde olduğu gibi dudaklarınızın da pul pul görünmesini ve mat durmasını engelleyebilirsiniz. Peeling uyguladıktan sonra dudaklarınızın daha dinç göründüğünü farkedeceksiniz.

Düzenli olarak peeling uygulamak, yumuşak ve pembe dudaklara sahip olmanız için size yardımcı olacaktır.

Dudaklara Kış Bakımı

1/2 çay kaşığı toz şekerle, macun kıvamına getirmek için yeterli zeytinyağını karıştırın.

Pürüzlü veya ölü cildi temizlemek için dairesel hareketler kullanarak macun ile dudaklarınızı ovun ve ılık suyla kalan karışımı durulayın.

Son olarak dudaklarınızı bir nemlendirici ile nemlendirin. Dudak nemlendiriciniz yoksa hindistancevizi gibi bir yağ da kullanabilirsiniz.

Kışın Dudak Bakımı

DUDAKLARINIZI YALAMAYIN

Ağızdaki tükürük, dudak ile temas ettiğinde hemen buharlaşır ve dudakları nemlendirmek yerine aksine kurutur. Dudak bakımı için önemli bir ipucu.

SERT RÜZGARLARDAN KORUNUN

Sert rüzgarlara maruz kalmak yanmaya neden olabilir. Sert kış rüzgarlarına karşı yüzünüzü, fular veya atkı ile koruyun. Acımasız soğuk rüzgarlara çıkmadan önce dudaklarınıza nemlendirici uygulayın.

Kış Aylarında Dudak Bakım Maskesi

UYUMADAN ÖNCE DUDAK BAKIMI

Gün içinde yapılan dudak bakımının yanı sıra gece uyumadan önce de dudaklar için yapılması gerekenler var. Özellikle kış aylarında, dudaklarınıza yapacağınız bakım çok önemlidir.

Gün içinde yapılan dudak bakımı, yiyecek ve içeceklerden dolayı çok fazla dudakta kalmadığı için gece yapılan bakım daha etkili olacaktır.

Dudaklarınızı yumuşak bir bezle kuruladıktan sonra bir dudak kremi sürün. Dudak nemlendiricinizi yatağa yakın bir yerde tutun ve geceleri uyandıkça nemlendiriciyi dudaklarınıza uygulayın.