Şikayet ve Beğenmeme Butonu Yakında Facebook’ta

285

En popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Facebook şikayet ve beğenmeme butonunu aktif etmeye hazırlanıyor.

Kullanıcılarını merkeze alarak bazı geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Yapılan uygunsuz yorum ve içerikler için şikayet ve beğenmeme butonu Downvote, yakın zamanda Facebook’ta yer alacak.

Facebook

Etkileşime açık, insanların aktif olduğu, yorum ve beğenilerin en yoğun olduğu sosyal medya mecralarından birisi. Bu nedenle Facebook algoritmaları, doğan ihtiyaçlara göre sürekli olarak yenileniyor. Sosyal medya platformu Facebook’un, en büyük sorunlarından biri de uygunsuz yorumlar.

Bu sorunun, kullanıcıları da etkileyecek olması endişesiyle kullanıcılar arasında etkileşimi teşvik etmek için yeni bir yöntem üzerinde çalışmalara başladı. Yorum değerlendirme düğmesi olan Downvote, kullanıcıların Facebook’u daha güvenli ve sorunsuz bir ortamda kullanmalarını sağlayacak.

Facebook şikayet butonu

FACEBOOK SÖZCÜSÜNDEN ONAY ALINDI

Downvote butonunun, geliştirildiğine dair onay, Facebook sözcüsünden alındı. Downvote butonu, Reddit, 9gag gibi bazı forum sitelerinde aktif olarak kullanılıyor. Uygunsuz yorum ve içeriklere ilişkin alınan bu tedbir, sansür veya yeni bir haber akış sistemi üzerinde çalışıldığı iddiasını da gündeme getirdi.

ÇOK AMAÇLI BİR BUTON OLACAK

Facebook downvote

Eklenecek olan Downvote butonuna tıklandığı zaman uygunsuz olarak görülen yorum, kolay yoldan Facebook yetkililerine bildirilecek. Bu butona tıklandıktan sonra ekrana, ek bir pencere çıkacak. Bu pencerede, yorum veya içerik ile ilgili “saldırgan, yanıltıcı, konuyla alakasız” gibi seçenekler olacak.

Yapılacak olan bu yenilik ile beraber paylaşılan içeriğin sahte olup olmadığı da anlaşılabilecek. Böylelikle yalan haberlerin önüne geçilebilecek.

facebook beğenmeme butonu

Downvote butonu ile hem beğenmeme durumu bildirilecek hem de bu durum, kolaylıkla Facebook’a bildirilebilecek. Reddit gibi küresel ve popüler platformlarda sıkça kullanılıyor bu buton. Bizzat Reddit’in kurucularından olan Alxi Ohanian’ın da Downvote ile ilgili bir tweet’i var.