Sesler Yaşamınızı Zehir Ediyorsa Mizofoni

240

Çevrenizde yemek yerken çok ses çıkaran biri var mı? Ya da ayaklarını sürükleyerek yürüyen biri? Varsa ve siz bu seslere tahammül edemiyorsanız mizofoni olabilirsiniz. Mizofoni nedir? İşte detaylar…

Sakız çiğneme, sakız patlatma, yemek yerken ses çıkarma, burnu tıkalıyken nefes alma gibi sesler karşısında huzursuzluk, güvensizlik, gerginlik yaşama durumlarına mizofoni denir.

mizofoni

Mizofonisi olan kişilerin, bu seslere tahammülü yok denecek kadar az hatta hiç yok. Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Polikliniği’nden psikiyatri uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, seviyeleri belirlemek için: “Bir insan tarafından üretilen özgül bir ses (yemek yeme sesi, solunum sesi gibi) varlığında ya da bu sesin oluşacağına dair beklentiye girildiğinde önce irritasyonla ya da tiksinti duygusuyla başlayıp hızla öfkeye dönüşen patlayıcı ve uzaklaştırıcı bir fiziksel tepki varlığı söz konusu… Bu öfke yoğun bir kontrol kaybı hissi yaratır ve nadiren de olsa öfke patlamasına dönüşür.

mizofoni nedir

Kişi öfke ya da tiksinti duygusunun içinde bulunulan şartların ya da stresörün boyutlarına oranla aşırı ve anlamsız olduğunu bilir. Kişi kendisinde mizofonik tepkiler oluşturacak durumlardan uzak durmaya çalışır ya da böyle bir duruma yoğun huzursuzluk, öfke ya da tiksinti duygularıyla katlanır.” açıklamasını yaptı.

MİZOFONİ HASTALARI NELER HİSSEDİYOR?

mizofoni nedenleri

Psikiyatri uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, mizofoni hastalarının hislerine ilişkin: “Bu kişiler, bu seslerin bulunduğu ortamlarda çalışamazlar ve bu ortamlardan uzaklaşmak isterler. Bazen kendilerini rahatsız eden sesleri çıkaran kişilerle kavga dahi ederler. Sadece sesler değil bacak sallama, saçlarla oynama, parmakla bir yerlere işaret etmek gibi beden hareketlerini izlemek de bu kişilerde huzursuzluk yaratır.

mizofoni belirtileri

Obsesif kompulsif bozukluk, tik bozukluğu ya da yaygın anksiyete bozukluğu olan bireylerde Mizofoni de tabloya eşlik edebilir. Genetik geçiş olabilir çünkü Mizofoni’si olanların ailelerinde de benzer sıkıntısı olan bireyler vardır. Aile hayatı, iş ya da okul başarısı ya da diğer sosyal ilişkiler olumsuz etkilenebilir. Üstelik çevrelerindeki kişiler kendileriyle aynı şiddette huzursuzluk hissetmediğinden anlaşılmamış hissederler ve çevrelerince “aşırı hassas, huzursuz” biri olarak etiketlenerek bu seslere karşı daha da duyarlı hale gelebilirler.” ifadelerini kullandı.