Sebzelerin Acı Çektiğini Hiç Düşündünüz mü? Frutaryenler Düşünüyor

500

Frutaryenizm vejeteryanlığın bir türü. Hayvanların da bir canlı olduğunu ve onları öldürme hakkını kendisinde bulamayan insanların bir üst boyutu olan frutaryenler sebzelerin dahi dalından koparılmasına karşı.

Bu insanlar yemekleri pişirme tarzına göre dahi acı çekebileceklerini düşündükleri için sadece meyve tüketiyorlar.

frutaryen

Meyvelerin koparılırken acı çektiklerini düşündükleri için yere düşen meyveleri yerler. Brokolinin haşlanırken çığlık attığını duyabilme yetenekleri vardır. Vitamin, demir gibi hayati maddeleri tabletler halinde alırlar. Eğer frutaryen bir sevgiliniz falan olursa siz siz olun bir demet çiçekle karşısına çıkmayın.

KÖKÜ OLAN ŞEYLERİ YEMİYORLAR

Frutaryenler aslında kökü olan şeyleri yemiyor. mesela toprağın altında kökü ya da soğanı olan sebzeleri. hatta sebze mi meyve mi şüpheli olan şeyleri de yememeyi tercih ediyorlar.
bu aslında maymun atalara yakınlık gibi bir şey , zaten bize yakın türler %100’e yakın olarak meyveyle besleniyorlar.

frutaryenizm

Bir de frutaryenler aslında bok gibi parası olan insanlardan çıkıyor çünkü bir öğünde 6-7 muz, mango, avokado gibi şeyleri yiyebiliyorlar.

ÇİĞ YEMEYE ÖZEN GÖSTERİYORLAR

Frutaryenler yiyecekleri çiğ olarak tüketmeye özen gösteriyorlar. Bu iş için de bayağı bilgili olmaları gerekiyor. O yüzden bu konuda kitaplar bile var. Bu insanlar genelde zayıflardır ama sanılanın aksine domuz gibi sağlıklılardır da, dişleri dökülen benzi sarı yaratıklar değiller yani.

frutaryen beslenme

 

OLUMLU YÖNLERİ

kanser mücadelesinde faydalı olabilir, sindirim sorununu aşmada faydası, kilo vermede yardımcı oluşu, cilt güzelliğine faydalı olması gibi…

OLUMSUZ YÖNLERİ

Diyabet riskini arttırabilir, protein eksikliğine bağlı olarak sağlık açısından bazı bozulmalar yaşanabilir, yeterli vitamin girişi olmadığından, bazı fiziki ve zihni hastalıklar görülebilir.

frutaryenizm

FRUTARYEN DİYET MEYVELERİ

Buruk meyveler; tatlı elma, tatlı kiraz, ahududu, böğürtlen, yaban mersini, şeftali, armut, papaya, incir, kayısı, mango Asitli meyveler; turunç, ananas, çilek, nar, kivi, kızılcık, ekşi elma Tatlı meyveler; muz, üzüm, kavun, Trabzon hurması Kurutulmuş meyveler; hurma, incir, elma, üzüm, kiraz, erik, muz, kızılcık Yağlı meyveler; avokado, Hindistan cevizi, zeytin Bitki çekirdekleri; ay çekirdeği, susam, balkabağı çekirdeği, kabak çekirdeği, karpuz çekirdeği Sert kabuklu yemişler; pekan cevizi, Brezilya cevizi, ceviz, badem, Antep fıstığı, çam fıstığı, fındık, kayın kestanesi.