Rus Tarihinin En İlginç Karakteri Rasputin

238

Rus tarihinin belki de en ilginç karakteri Rasputin. Üç insanı öldürebilecek kuvvetteki siyanürün öldüremediği Rasputin’e daha sonra iki el ateş edilmiş, hala ölmediğinin anlaşılması üzerine bu kez sopalarla dövülmüş.

Sonra alnının ortasından üçüncü kez vurulmuş ve donmuş Neva nehrine atılmış. 14 saat sonra atıldığı yerden 140 metre uzakta bulunduğunda otopsi yapılmış. Yine hemen ölmediği, boğulmadan önce bir süre daha çırpındığı anlaşılmış.

Rasputin

Rasputin’i öldüren İngiliz ajanlarından birinin günlüğü neden öldürülmek istendiğine ilişkin detaylı bilgiler veriyor. İşin en ilginç yanı, Rasputin’i İngiliz hükümetinin öldürmüş olması. İngiliz istihbarat kayıtlarında Rasputin, ‘kara güçler’ kod adıyla anılıyor. Ölüm emrini ise İngiliz savaş dairesi veriyor.

Kara güçler, hükümet ve sarayda savaş karşıtı olan lobide yer aldığı için ve İngilizler Rusları savaşta tutmak istediği için Rasputin’i öldürmenin kökten çözüm olacağını düşünüyordu.

ölmeyen ölümlü Rasputin

Öldüğünden hala yeterince emin olunamamış ki mezarından çıkarılmış ve cesedi yakılmış. Sarayda oldukça etkili doğaüstü güçlere sahip bir mistik olarak bilinirmiş. İstediği kişiyi bakışlarıyla hipnotize ederek kolayca etkisi altına aldığı söylenirmiş. Çar’ın hemofili hastası oğlunu dua ederek ve dokunarak iyileştirmiş.

İkna yeteneği ile ön planda olan Rasputin, kadınlara düşkün olması nedeniyle seks makinası olarak adlandırılmış. Bu söylentiler doğrultusunda öldükten sonra penisi alınarak deneylerde kullanılmak üzere bir kavanozda saklanmıştır.

Rus tarihi Rasputin

ÇOCUKLUĞUNDA KÜÇÜK BİR KAHİNDİ

Bir gün Rasputin’in babasının atı çalınır. Rasputin, ne atı ne de çalan kişiyi görmemiştir. Buna rağmen babasına atı çalan kişinin ismini söyler. Babası inanmak istemese de gerçekten de oğlunun söylediği kişi atı çaldığını itiraf etmiştir. Bu olayın ardından ailesi ve çevresindekiler, onun doğaüstü güçlere sahip olduğunu düşünmeye başlar.

Rasputin hikayesi

Rasputin efsanesinin en ilgi çekici yanı Çar’ın hemofili hastası olan Aleksi’yi tedavi etmesidir. Aleksi 1907 yılında ağır bir kanama geçirir ce Çariçe, Rasputin’i çağırır. Çocuğun açık yaralarına parmaklarıyla dokunan Rasputin, dualar okuyarak kanamayı birkaç dakika içinde durdurur. Bu olaydan sonra Rasputin sarayda yerini garantiye alır.