Pelee Yanardağı ve Tuhaf Hikayesi

490

Pelee Yanardağı, Karayipler’de, Martinique adasında bulunuyor. İşte bu yanardağın tuhaf hikayesi…

1073 metre yüksekliğindeki bu dağ, 8 Mayıs 1902’de patlamış ve dakikalar içerisinde St. Pierre kentini tarihe gömmüştür. Patlama sonucunda 30 bin kişi yaşamını yitirmiştir.

Pelee Yanardağı

Patlamadan kısa bir süre sonra bir grup uzman, adaya National Gerographic Society tarafından araştırma yapmak üzere gönderilmiştir. Patlama sonrası sağ kalan 3 kişi vardır. Bunlardan birisi kalın duvarlarla çevrili bir hücrede cezasını çekmekte olan bir mahkumdur, diğeri şehrin sınırında yaşayan bir adamdır, en sonuncusu ise patlama esnasında küçük bir bot ile kaçmaya çalışırken akıntının etkisiyle adanın 3 km ötesine sürüklenen ve baygın bir halde bulunan bir genç kızdır.

Pelee Yanardağı patlaması

Patlama sonucunda havaya kül, duman ve yanıcı gazlar sızmıştır. Bu nedenle kül, gaz ve kızgın bulut saçan yanardağ püskürmeleri patlamalarına Pelee tipi denilmektedir.

20.YÜZYILIN EN BÜYÜK FELAKETİ

30 bin insanın ölümüne yol açan Pelee Yanardağı patlaması, 20. Yüzyılın en büyük felaketi olarak biliniyor. Karayip denizinde yer alan Fransa’nın denizaşırı bölgelerinden Martinique’in St. Pierre şehrindeki Pelee yanardağı alevlenince bir dakikadan kısa bir sürede bölgede yaşamı durdurdu.

Pelee Yanardağı hikayesi

Günler öncesinde yanardağdan alevler yükseldi. Bölge halkı tehlikenin farkına varmadan yaşamına devam etti. Günlerce yükselen duman, tüm göğün kül bulutuyla kaplanmasına neden oldu. Yöre halkı ise bundan hiç şüphe duymadı.

Tüm gazeteler, insanların kasabayı terk etmemesi, tehlike olmadığı konusunda ısrarlı manşetler attı. Kasabayı terk etmeye çalışan insanlar engellendi. Kimse olacakların farkında değildi.

Pelee Yanardağı

8 Mayıs günü gelip çattığında kasaba halkı “Mesih’in cennete yükseliş bayramını” kutlamak için meydanlardaydı. Tam bu esnada patlama gerçekleşti. Önce kocaman bir mantar bulutu göğü kapladı. Ardından 2 bin derecelik bir ısı, kenti etkisi altına aldı.

60 saniye içerisinde patlama, şehrin büyük bir bölümünü etki altına aldı. Şehir alev alev yanmaya başladı ve insanlara yardım edebilecek hiçkimse yoktu.

Hayatta kalan 3 kişi dışında yaşamını yitiren 30 bin kişi maalesef onlar kadar şanslı değildi.