Parmaklarıyla Yağlı Boya Resim Yapan Sanatçının İnanılmaz Eserleri

544

2009 yılında parmak boyama yöntemini çıkararak inanılmaz eserler ortaya çıkaran Irıs Scott. Fırça ya da spatula kullanmadan eserlerini sadece parmaklarını kullanarak yağlı boya ile resim yapıyor. Parmaklarını kullanarak yağlı boya resimler yapan Scott, bu tekniğin önde gelenlerinden isimlerinden.

parmakla resim

IRIS SCOTT KİMDİR?

” Genç ressam 1984 Amerika doğumlu. Seattle’a yakın mesafede bir çiftlikte dünyaya gelmiş. Adı, Yunan mitolojisindeki gökkuşağı tanrıçası Irıs’ten geliyor.

“Annem ve babam birer hippi!” diyor gülümseyerek.

parmakla resim yapma

“Annem evde piyano dersleri vererek ve bahçıvanlık yaparak , babam ise özel sipariş dolaplar üreterek ev ekonomisine katkıda bulunurdu. Çocukluğum hayvanlarla iç içe, yazları yalın ayak kırlarda, yağmurlu havalarda ise odamda kütüphaneden aldığım kitaplarla nasıl resim yapılır öğrenmeye çalışarak geçti.” diye ekliyor.

Bu teknikle tanışmasını aslında tembelliğine borçlu olduğunu söylüyor.

parmak ile yağlı boya

“Taiwan’da yaşadığım dönemde, sarı çiçeklerden oluşan bir tablo çiziyordum ve bitmek üzereydi. Tabloyu bir an önce bitirmek istiyordum ama hava çok nemli ve sıcaktı ve önce fırçalarımın temizlenmesi gerekiyordu. Ben de kalan kısımları parmak uçlarımı kullanarak bitirdim. Her şey böyle başladı ve sonra fırça kullanmayı tamamen bıraktım.” diyor.

Washington State Üniversitesi, Güzel Sanatlar bölümü mezunu olan Iris scott, parmakla yağlı boya tekniğinin yeni bir sanat akımı haline geldiğinin altını çiziyor.

parmak ile resim yapan ressam

İşin en önemli kısmının daima pratik yapmak olduğunu belirten ressam, hafta sonları düzenlediği atölye çalışmalarıyla bu işin inceliklerini meraklılarıyla da paylaşıyor.

En etkilendiği ressamların ise Klimt, Picasso ve Van Gogh olduğunu belirtiyor.