Para ve Cep Telefonu Enfeksiyon Bulaştırıyor

200

Uzman doktorlar, para ve cep telefonu ile enfeksiyon bulaştığını söyleyerek önerilerde bulundu.

Kış mevsiminin kendisini hissettirmesi ile birlikte herkes yüksek ateş, boğaz ağrısı ve halsizlikten dert yanıyor.  Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Altıntaş, enfeksiyonlar her yıl başkalaşım geçiriyor diyerek bazı uyarılarda bulundu.

Enfeksiyon

Başkalaşım geçiren virüsler, kapalı ortamda aynı havanın solunması ile kolayca başka kişilere bulaşabiliyor. Toplu yaşam alanları, toplu taşıma araçları bulaşıcılığın en yüksek olduğu ortamlardır. Kullanılan paralar ve cep telefonları de enfeksiyonların bulaşmasına neden oluyor.

Enfeksiyon Bulaşıcı

BULAŞICILIKTAN KORUNUN

Kuş giribi, domuz gribi vs. şekli ne olursa olsun virüslerden en önemli faktör, virüslerin bulaşıcılığından korunmaktır. Bunun için öncelikle kişisel hijyen kurallarına dikkat etmemiz gerekiyor. Öncelikle el temizliğine dikkat etmek gerekir. Hastalık belirtileri ya da şüpheleri olduğunda yakın temastan kaçınmak gerekiyor. Toplu kullanılan alanların sık sık havalandırılması gerekiyor.

Kapalı Alanda Enfeksiyon Riski

DENGELİ BESLENİN

Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Altıntaş, konuya ilişkin:” Kış hastalıklarıyla baş edebilmenin en önemli kuralı; dengeli beslenmeye özen göstererek, düzenli egzersiz yaparak, düzenli ve yeterli uyku alarak, stres ve kaygıdan mümkün mertebe uzak durarak bağışıklık sistemimizi sağlam tutmaktır. Doğal ve yeterli besleniyor, mevsiminde yetişen meyve ve sebze tüketiyorsanız, hekiminiz tavsiye etmedikçe ek vitamin veya diğer gıda takviyelerini kullanmanız da gereksizdir. Bu hastalıklara neden olan virüsler şeklini değiştirebilme özelliğine sahiptir.

Enfeksiyon Dengeli Beslenme

Her sene farklı şekillerde karşımıza çıkar ve üretilen aşılar da bu forma göre hazırlanır. Kısaca bizim yaptırdığımız aşılar daha önce hastalık yapmış virüs tipine karşı koruyuculuk sağlar. Yeni oluşmuş virüs tipleri bizi aşı onlamamıza rağmen etkileyebilir.” açıklamasında bulundu.

ZENCEFİLLİ KARIŞIM

Enfeksiyon Zencefilli Karışım

“Evde yapacağınız zencefil, karabiber, limon, bal (kişide şeker hastalığı yok ise) karışımı 2 dakika kaynatılıp günde 3-4 bardak tüketilebilir. Bir litre kaynamış ve dinlendirilmiş suya atılacak bir yemek kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı tuz karışımı günde 3-4 kez buruna çekilerek burun tıkanıklığı giderilebilir.”

ANTİBİYOTİK KULLANIMINDAN KAÇININ

Enfeksiyon Antibiyotik

“Salgın hastalıklar; boğaz ağrısı, boğazda yanma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı, öksürük, çok yüksek olmayan ateş, halsizlik, eklem ağrıları gibi semptomlar oluşturabilir. Bu şikâyetlerle karşılaşır karşılaşmaz antibiyotik kullanmak hem hastanın kendisi hem de genel toplum sağlığı için son derece gereksiz ve yanlıştır. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı, pek çok antibiyotiğe dirençli bakterilerin gelişimine sebep olmakta ve toplum sağlığına ciddi boyutlarda tehdit oluşturur. Eczanelerden rastgele reçetesiz ilaç alıp kullanmak, bu basit bir burun spreyi dahi olsa uygun değildir.”