Otobüs Uzunluğunda Bir Dinozor Fosili Bulundu

161

Mısır Sahra Çölü’nde, otobüs uzunluğunda yeni bir dinozor türünün fosilleri bulundu. 80 milyon yıl önce yaşamış olan uzun boyunlu, dört bacaklı, fil ağırlığındaki dinozor, bilim insanları tarafından inanılmaz bir keşif olarak nitelendirildi.

Afrika'da dinozor

Yapılan bu keşif sayesinde, Afrika’da, dinozorların yaşamış olduğu çağın karanlık kalan son dönemi de aydınlanacak.

Bilim insanları, bulunan bu fosile ‘Mansourasaurus shahinae’ adını verdi. Bu dinozor, bitkilerle besleniyordu, 10 metre uzunluğunda ve 5.5 ton ağırlığındaydı.

Afrika dinozor

‘Mansourasaurus’, uzun boyunlu dinozorların en büyük grubu olan ve karada yaşayan gelmiş geçmiş en büyük hayvan grubunu oluşturan titanozorlardan.

Diğer titanozorlarda da olduğu gibi bunun da derisinden osteoderm denilen kemiksi plakalar çıktı.

Afrika'da dinozor fosili

AFRİKA AVRUPA DİNOZOLARI ARASINDAKİ KARANLIK NOKTA

Mansourasaurus, Afrika ve Avrupa dinozorlarının 66 milyon yıl önce yok olmalarından önce, aralarındaki temasa ilişkin ilk kanıtı oluşturuyor. Bu nedenle de oldukça önemli.

Bilim insanları, Pangea isimli süper kıta, 200 milyon yıl önce çeşitli kıtalara parçalandığı zaman hayvanların yeryüzüne nasıl yayıldığını haritalandırmaya çalışıyor.

dinozor fosili Afrika

Afrika dinozorlarının diğer kıtalardaki dinozorlardan tümüyle ayrı tecrih halinde yaşadığı düşünülüyordu. Ancak yeni tür ‘Mansourasaurus’, Afro-Avrupa dinozor ilişkilerine ışık tuttu.

DİĞER TÜRLERLE AKRABA

Ohio Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre fizyolojisine bakılarak ‘Mansourasaurus’un Afrika’nın daha güneyindeki ve Güney Amerika’daki türlere kıyasla Avrupa ve Asya’daki türlerle akraba olduğu sonucuna varıldı.

Afrika'da otobüs uzunluğunda dinozor

Yapılan açıklamada: ”Bu en azından bazı dinozorların ortadan kalkmaları öncesinde Afrika ile Avrupa arasında hareket ettiklerini gösteriyor. Afrika’nın son dinozorları tümüyle izole halde değildi” ifadelerine yer verildi.

Bugüne kadar Afrika’da, 66-100 milyon yıl öncesine dayanan dönemden çok az dinozor fosili bulundu. Sahra Çölü’nde ortaya çıkan Mansourasaurus, Afrika’da bulunan en bütünlüklü dinozor iskeleti.

dinozor fosili

Carnegie Doğa Tarihi Müzesi’nden Matt Lamanna, bulunan fosile ilişkin: ”Fosilin parçalarının görüntülerini ilk gördüğümde ağzım açık kaldı. Afrika’da dinozorlar çağının son döneminden kalma çok iyi korunmuş bir dinozor. Bu, bizim için Kutsal Kase niteliğinde” ifadelerini kullandı.

Araştırma lideri Dr. Hesham Sallam da: ”Öğrencilerimin ortaya çıkardığı her kemik, dev dinozorun türünü anlamamız için çok önemli ve heyecan vericiydi” açıklamasını yaptı.