Orhan Gencebay, Arif Sağ Artık İle Dostluğumuz Bitti

209

Orhan Gencebay geçtiğimiz günlerde Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa etti. Şimdi de açıklama yaparak MESAM üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Gencebay’ın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri Fuat Güner, Suat Suna, Ahmet Selçuk İlkan ve Recep Ergül de istifa etti.

Orhan Gencebay

Arif Sağ, yıllarca MESAM başkanlığı yapmıştı ve MESAM için Orhan Gencebay’ın eleştirilerine maruz kalmıştı. Sağ, Gencebay için: “Etnik ve politik kökenlerle meseleyi tartışmak ayıp. Sadece kendini düşünüyor. Bütün meslek birliklerini bir yana, kendini bir yana koyuyor” demişti. Arif Sağ, Orhan Gencebay’a artık güvenmeyeceğini belirtmiş, “Sadece kendini düşünüyor. Bütün meslek birliklerini bir yana, kendini bir yana koyuyor. İstifa ediyorsun ve istifa ederken bütün arkadaşlarına pislik bulaştırarak gidiyorsun. Bu doğru bir şey mi?

Orhan Gencebay Arif Sağ

“57 senelik bir tanışıklığımız var ama dostluk farklı bir şey. Bazı insanları hiç tanımazsın ama onlar senin dostundur. Bazı insanlar da vardır, yarım asır birlikte geçirirsin ama dostun olamaz. Dostluk ağır bir yük. Onu taşımak kolay değil” açıklamasını yapmıştı.

ARİF SAĞ İLE DOSTLUĞUMUZ BİTTİ

Arif Sağ Orhan Gencebay

Orhan Gencebay da istifasının ardından yaptığı açıklamada: “Arif Sağ yarım asırdan fazladır dostumdu, bu dostluk artık bitmiştir. Son zamanlarda basına verdiği demeçlerde şahsıma hakaret eden, son derece saygısız ve gerçekdışı, saçma sapan, art niyetle verdiği bilgilerden dolayı, bu dostluğu kendisi bitirmiştir. Kendisine sağlıklar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Gencebay, istifa dilekçesinin basına sızdırılmasına ilişkin de: “Dilekçemi, MESAM dışına çıkaranların, şahsıma zarar vermek için dilekçemin içeriğini saptırarak art niyetli başka amaçlar için kullanmak istediği şüphesi taşımaktayım” açıklamasını yaptı.

Orhan Gencebay MESAM

SORUN MEZHEP VE ETNİK KÖKEN DEĞİL

MESAM Yönetim Kurulunda yaşanan sorunlara da değinen Orhan Gencebay: “MESAM’da yaşanan sorun, asla mezhep veya etnik köken sorunu değildir. Ancak her genel kurul öncesi olduğu gibi birileri bütün kutsal değerlerimizi seçime malzeme yapıp buna yaslanarak seçilmek gayretinde olduklarının düşüncesini taşımaktayız.

Orhan Gencebay MESAM

Bu şahıslar, sanatın ve sanatçının sorunlarını önemsemeyip kendi şahsi menfaatleri doğrultusunda bencilce hareket etmekte ve sırf seçim kazanmak için her türlü argümana başvurmakta ve kutsal olan değerlerimizi dahi kullanmaktan çekinmemektedirler” dedi.