Ölümsüz Olmaya Hazır Mısınız? İşte O Tarih

567

Ölümsüz olmaya hazır mısınız? Ünlü Fütürist Dr Lan Pearson, İngiliz basınına yaptığı bir açıklamada, insanoğlunun ölümsüzlüğe ulaşacağı tarihi açıkladı. İşte o tarih ve detaylar…

Geçmişten günümüze insanoğlunun en büyük hayallerinden biri ölümsüz olmak. Bu hayal, önümüzdeki 30 yıl içerisinde yani 2050 yılına kadar gerçek olacak. Ölümsüzlük iddialarının sahibi ünlü Fütürist Dr. Lan Pearson. Pearson, açıklamalarında 1970 yılından sonra doğan kişilerin çoğunun ölümü tatmayacağını iddia etti.

ölümsüzlük

Pearson, genetik mühendislik alanında kayda değer ilerlemeler olduğunu söyledi. 2050 yılına geldiğimiz zaman yapay zeka, yapay zeka ile üretilen robotlar ve mühendislikteki ilerlemeler sayesinde insanların doğdukları bedene ihtiyaç duymayacaklarını ifade etti.

Bilincin makinelere yüklenebileceğini öne süren Pearson, bilincin sağlam kalması durumunda vücut ölse bile kişi başka bir bedende yaşayabilir dedi.

ölümsüzlüğe hazır mısınız

GEÇTİĞİMİZ YILLARDA BENZER BİR İDDİA GÜNDEME GELDİ

Geçtiğimiz yıllarda, insanlığın ölümsüz olacağına dair iddia, Google’ın baş fütüristi Ray Kurzweil tarafından da gündeme getirilmişti. Kurzweil: ‘’2029 yılında tıbbi teknolojiler, kalan ömrümüze her yıl bir yıl daha katacak evreye gelecek” diyerek beynin bulut sistemine bağlanacağını söylemişti. Ona göre nanoteknolojili tıbbi cihazlar, bağışıklık sisteminin yerini alarak kanser ve diğer sağlık sorunlarının üstesinden gelecek.

teknoloji ölümsüzlük

2 milyon yıl önce insan beynindeki korteksler evrim geçirerek zekileşti. Tıpkı buna benzer bir şekilde değişim geçirileceğini söyleyen Kurzweil, duygu ve iletişimin daha yoğun olacağını dile getirmişti.

MÜKEMMELLEŞECEK İNSAN ZEKASI

Kurzweil: ‘’İnsanlar arasında daha karmaşık iletişim formları kurulacak, duyguları daha derinden etkileyecek müzik eserleri icra edilecek, mizah anlayışımız için daha komik şakalar yapılacak ve daha duygusal aşklar yaşanacak’’ dedi.

ölümsüz insan

Ona göre ölümsüzlük, 2 temele dayanıyordu. Bunların ilki, teknolojinin küçük, ucuz ve daha güçlü olması. İkinci temel ise ABD’nin Connecticut eyaletindeki bir tıbbi araştırmalar merkezinin çalışmalarına dayandırıldı. Yapılan çalışma kapsamında, Joslin Diabetes Center hayvanlara çok yemek verilmesine rağmen şişmanlamalarını engelledi. Şişmanlamaya neden olan gen pasif hale getirilerek hayvanların yaşam süreleri uzatıldı.

Kurzweil, buna benzer çalışmalar ile teknoloji sayesinde insanların ölümsüz olabileceğini ve sonsuza kadar yaşayabileceğini savunuyor.