Ölçülü Kuruyemiş Tüketimi Zayıflatıyor

237

Beslenme ve diyet uzmanları, beslenme programına kuruyemiş dahil edilmesini, ölçülü kuruyemiş tüketiminin zayıflamaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Sebze ve meyve tüketimi ile kış mevsiminde artan mineral ve vitamin ihtiyacı giderilmeli. Sebze ve meyvelerin içerdikleri lif sayesinde kan şekeri ve kolesterolün yükselmesi engelleniyor. Enerji alımını etkileyerek kişilere doygunluk hissi veriyor.

Kuruyemiş

TAZE MEYVE VE SEBZE TERCİH EDİN

Mevsimi olmayan sebze ve meyvelerin mevsim dışında turfanda olarak değil dondurulmuş olarak tüketilmesi öneriliyor. Yine de meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmesi gerekiyor.

GÜNDE 2.5 LİTRE SU İÇİN

Fazla tüketimin getirdiği yağlanmanın en büyük çözümü günde 2.5 litre su içmek. Vücut ısısının dengede kalabilmesi için sıvı tüketimine önem vermek gerekiyor. Yeteri miktarda su alındığı zaman vücutta biriken toksinler atılır, vücut fonksiyonları düzenli çalışır, metabolizma dengesi sağlanır. Ayrıca birçok biyokimyasal reaksiyonun gelişmesi için de sıvı tüketimi önemlidir.

Su İçmek

EKMEK VE PİLAVDAN UZAK DURUN

Ekmek, galeta, makarna, pirinç, çorba gibi birleşik karbonhidratların kan şekeri üzerindeki etkisi, uzun süreli ve yavaş oluyor. Bu besinler sayesinde kişi, doygunluk hissi yaşıyor ve iştahını yatıştırıyor.

Ekmek ve Pilav Tüketimi

Bu nedenle bir kâse çorba, üç yemek kaşığı az yağlı pilav, üç yemek kaşığı sossuz ve az yağlı makarna, bir dilim tam buğday ya da çavdar ekmeği, bir adet galeta, 2 adet grisininin, değişim yaparak tüketebileceğiniz karbonhidratlar olduğu belirtiliyor. 

SÜTLÜLERE YAKIN OLUN

Hamur işleri, şekerli tatlılar, şeker, bal, reçel ve meyve suları basit karbonhidrat grubunda yer alıyor. Bu besinler, çok çabuk emildikleri için kısa süreden yeniden acıktırıyor. Hamur işi ve şerbetli tatlı tüketimi yerine haftada 1-2 gün sütlü tatlıların tüketilmesi daha sağlıklı.

Sütlü Tatlılar

Meyveli tatlılardan ayva ya da kabak tatlısı öneriliyor.  Kuruyemişlerden fındık, fıstık, ceviz ve badem, omega 3 açısından zengin olup, kalp damar hastalıklarının önlenmesinde ve kötü kolesterolü düşürmede rol oynamakla birlikte, fazla miktarda tüketmenin yağlanmaya yol açacağını hatırlamak gerekiyor.

EN ÇOK TÜKETİLEN KURUYEMİŞLER

Kuruyemiş Tüketimi

 

Leblebi:  Yatmadan önce bir avuç sade leblebi, zararlı asitleri emerek yok ediyor.

Badem: Kalp-damar hastalıklarında koruyucu etkisi var.

 Ceviz: Potasyum içeriği sinirleri uyarıyor ve enerji veriyor. Hafızayı kuvvetlendirip kolesterolü düşürüyor.

Kuruyemiş Faydaları

 Fındık:  Beden ve zihin yorgunluğunu gidermesinin yanında kolesterol düşürücü ve kalp ritmini ayarlayıcı etkisi bulunuyor.

Fıstık: Antepfıstığı vücuda enerji veriyor, yorgunluğu gideriyor, bedeni ve zihni kuvvetlendiriyor.