Oblomovluk Bir Hastalık Mı Yoksa Tercih Mi?

325

Oblomovluk, kişinin bilinçli tercih ettiği bir tembellik halidir. Uyuşuk olmak değil aksine her şeyin farkında olmak, fazla uyanık olmak ve hatta bir adım ötesini görmektir. Tüm bunların farkında olan kişi, sonunu gördüğü yolda ilerlemek istemez.

Sosyal yaşamdan kopan kişi, topluma uyum sağlamakta güçlük çeker ve uyum sağlamaya çalışmaktan bilinçli olarak vazgeçer. Oblomovluk, bazı kişiler tarafından yaşarken ölmek olarak da tanımlanmaktadır.

oblomovluk

OBLOMOV KİŞİLERİN ÖZELLİKLERİ

Dünyada olan biten hiçbir şey onların ilgisini çekmez, her şeye karşı ilgisizdirler. Sürekli bir miskinlik ve hareketsizlik içinde yaşarlar. Bu vurdumduymaz tavırları bazen bulundukları konumdan bazen de ahlaki değer yargılarından kaynaklıdır.

Bir şey yapmaya alışkın olmayan oblomovlar, neyi yapıp neyi yapmayacakları konusunda kararsızdırlar ve bunu belirleyemezler. Karar veremedikleri için de herhangi bir şeyi aşırı derecede istemezler. İstekleri sadece zihinlerinden geçirmekle sınırlı kalır. ‘Şöyle bir şey olsa ne güzel olur.’ derler ve bundan ötesine gidemezler.

oblomovluk nedir

Oblomov kişiler, hayal kurmayı çok severler ve sık sık yaparlar. Kurdukları hayallerin gerçekler ile yüz yüze gelmesinden ise çok korkarlar. Başkalarının fikirlerini ve aklını, kendilerine mal etmekten keyif alırlar. Oblomovlar kendilerini aşağılamaktan geri kalmazlar ve bunu çoğu zaman başkalarından övgü almak için yaparlar.

Yaptıkları herhangi bir şeyi asla içlerinden gelerek yapmazlar. Dışarıdan maruz kaldıkları baskı ve zorlama ile yaparlar.

HER ŞEYDEN ŞİKAYET EDERLER

Hayatta her şeyden şikayetçi olma, ortak özelliklerinden bir tanesidir. Yabancı olmadıkları, yadırgamadıkları tek şey tam bir hareketsizlik ve miskinlik halidir. Onlara, beğenmedikleri şeyleri beğenmeleri için ne yapılması gerektiğini sorsanız size cevap veremezler. Çünkü bu konuda en ufak bir fikirleri yoktur.

oblomov kişilerin özellikleri

1849 YILINDA OBLOMOVLUK İLE İLGİLİ ROMAN

Gonçarov 1849’da yazdığı bir romanda, çağımızın toplumsal hastalığını tanıtıyor yani Oblomovluğu. Oblomov romanındaki kahraman İlya İlyiç Oblomov, babasından kalan araziyi kahyasına devredip büyükşehire taşınmış biridir. Hiçbir iş yapmadan sadece köydeki araziden gelen para ile geçinmeye çalışıyordur.

Oblomov, güncelliğini hala kaybetmemiş bir eserdir ve toplumda da birçok kişinin içinde bir Oblomov yatmaktadır.