Mardin’de Kadrolu Çalışan Eşekler Emekli Oldu

317

Mardin Artuklu Belediyesinde kadrolu olarak temizlik işlerinde çalışan 3 eşek yaşları gereği emekli edildi. Yanlış duymadınız belediyede temizlik işlerini eşekler yapıyordu.

Sokakların dar ve merdivenli olduğu Mardin Artuklu’da çöp toplama işlerinde eşekler çalışıyordu. 43 kadrolu eşekten 3 tanesi çalışma yılı 8’i geçtiği için emekli oldu. Eşekler için tören düzenlendi.

mardin eşek

DAR SOKAKLARA EŞEKLER GİRİYOR

Tarihi dokusu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki şehirlere aday olarak gösterilen 7 bin yıllık tarihi Mardin şehrinde temizlik işleri, eşekler tarafından yapılıyor.

Kentte araçların giremediği dar sokaklara eşekler giriyor ve mahalle sakinlerinin çöplerini topluyor. Eşekler, 06:00-11:00 saatleri arasında mesai yapıyor. Eşeklerin bakıcıları barınakta Bach, Mozart ve Beethoven gibi bestecilerin eserlerini eşeklere dinlettiklerini ve bu yolla rahatlamalarının sağlandığını belirtiyor.

mardin kadrolu eşekler

3 EŞEK İÇİN EMEKLİLİK TÖRENİ YAPILDI

Hayvan barınağında tutulan ve temizlik işlerinde çalışan 43 eşekten 3 tanesi için emeklilik töreni yapıldı. 8 yılık çalışma süreleri dolan ve çöp toplamaya bir haftadan beri çıkarılmayan Çari, Dara ve Reşo isimli eşekler, kurdelelerin kesilmesi ile emekli edildi. Eşeklere, emekli ikramiyesi olarak sebze ve meyve ikram edildi.

mardin temizlik eşek

Artuklu Belediyesi Çöp Toplama ve Temizlik Hizmetleri Müdürü Kadri Toparlı konu ile ilgili: Sit alanında bütün sokaklar merdivenli ve yokuş olduğu için buralara araç giremiyor ve merkepler sayesinde buranın temizliği yapılıyor. 40 kadrolu çöpçü eşek 23 mahallenin temizliğinde kullanılıyor. Çöpçü eşeklere gözümüz gibi bakıyoruz. Veteriner hekim kontrolünde haftalık muayeneleri yapılan eşeklerin yemlerini zamanında veriyor, günlük bakımlarını aksatmıyoruz. Bu eşekler daha 5-6 yaşlarında alınıp burada çalıştırılmaya başlanıyor.

mardinde çalışan eşekler

Burada 8 ve 11 yıl çalıştıktan sonra sağlığına göre buradaki eşekler emekliliğe ayrılıyor. Buradaki 3 merkebi 8 yıl çalışma süresini doldurdukları için emekliye ayrıldık. Emekliye ayrılan hayvanlarımız ayrı bir hayvan barınağında ölünceye kadar veterinerler eşliğinde barınacak. Her 3-4 yılda bir bu tür emeklilik programları düzenliyoruz. En son emekli olan 4 eşeğimizi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin isteği doğrultusunda oradaki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşamı Koruma Parkı’na göndermiştik” açıklamasını yaptı.