Köpekler Sahiplerinin Duygularını Yansıtıyor

221

Uzun zamandır köpeklerin, sahiplerinin duygularını yansıttığına dair tezler gündeme geliyordu. Bu tez en sonunda bilimsel bir araştırmayla kanıtlandı.

Köpeklerin bu davranışlarına ilişkin Avusturya’da bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırma, köpeklerin sahiplerinin endişelerini ve olumsuz düşüncelerini yansıttığını gösterdi. Yapılan araştırmada ayrıca mutlu ve sakin davranışlarda bulunan köpeklerin, bu pozitifliklerini sahiplerine de geçirdikleri sonucuna varıldı.

köpekler ve sahipleri

KÖPEKLER VE SAHİPLERİ TESTTEN GEÇİRİLDİ

Araştırma sürecinde 100’den fazla köpek ve sahipleri, kalp atışı, tehlike durumunda gösterilen tepki gibi bazı koşullarda testten geçirildi. Hem köpeklerden hem de sahiplerinden böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen, vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir hormon (kortizol) seviyelerine bakılarak stres ölçümü yapabilmek için tükürük örnekleri alındı.

köpeklerin sahipleri

SONUÇLAR TECRÜBELERLE UYUMLU

Viyena Üniversitesi’nden Dr Iris Schoberl araştırma sonucunda hem köpeklerin hem de sahiplerinin birbirlerinin stres ile başa çıkmasında etkili olduğunu söyledi. Dr Schoberl, “Çıkarımlarımız bir çoğumuzun hayat tecrübesiyle uyumlu. Köpekler ve sahipleri ayrılmaz ikili. Birbirlerinin stresle başa çıkma şekillerini etkiliyorlar” dedi.

köpekler sahiplerinin duygularını

KÖPEKLER DAHA ÇOK ETKİLENİYOR

Yapılan testler neticesinde köpeklerin, sahiplerinden daha çok etkilendiği ve sahiplerinin duyguları karşısında hassas oldukları tespit edildi.

İnsanlar ile köpekler, 30 bin yıldır bir arada yaşıyor. Son bilimsel bulgular ise köpeklerin, insanların duygularını algılayıp davranışlarını buna göre değiştirebildiklerini gösteriyor.

köpeklerin davranışları

Köpeklerin dış görünüşleri sahiplerini ele veriyor. Köpek sahipleri köpeklerini bazen kendi tarzında bazen de kendinin zıddını yansıtan tarzda eğitiyor ve giydiriyor. Yıldıran’ın analizine göre; güçlü görünümlü köpek türlerini besleyenler ve korkutucu aksesuarlarla köpeğini giydiren kişiler; zayıf ve şiddet eğilimli kişiler olabiliyor. Ya da küçük köpek türlerinden besleyen ve onlara renkli aksesuarlar giydiren kişiler de dikkat çekmeyi seven, süsüne düşkün kimseler olabiliyor.

Köpekler bir suç işleyip sahipleri tarafından azarlandığında, takındıkları üzüntülü yüz ifadesi de gerçek duygularını yansıtmıyor. Oldukça gelişmiş empati yetenekleri onların henüz sahibi kızmadan bu duyguyu hissetmesini sağlayıp anında tepki geliştirmesine neden oluyor.