Koparılan Kafası Kavanozda Saklanan Seri Katil

267

1800’lü yıllarda Portekiz’de yaşayan ve onlarca insanı öldüren seri katil Diogo Alves’in kopartılan kafası, o dönemden bu yana bir kavanoz içerisinde saklanıyor. Şu an Lizbon müzesinde sergilenen Diogo Alves’in kafası, hala ürkütücü bir şekilde canlılığını koruyor.

Diogo Alves

Tüm seri katillerde olduğu gibi sorunlu bir çocukluk geçiren Diogo, 1836 yılında gasp ettiği bir kişiyi ileride başının ağrımaması için öldürmüştür. Bu onun ilk cinayetidir. Bulunmaması için de cesedi 170 parçaya ayırmıştır. Bu vahşetten zevk alan diogo, seri bir şekilde insanları öldürmeye başlamış. 3 yıl boyunca 70 kişiyi öldürerek cesetleri parçalamış.

seri katil Diogo Alves

1841 yılında yargılanan Diogo hakkında idam kararı verilmiş. Bilim insanları, Diogoidam edildikten sonra kafasının koparılıp denek olarak kullanılmasını teklif etmiş. Teklif kabul edilerek kafası koparılmış ve kavanozda saklanmaya başlanmış. Bugün Lizbon Müzesi’nde sergilenen Diogo Alves’in kafası, hala ürkütücü bir şekilde canlılığını korumaktadır ve bu özelliği ile tarihteki ayrıcalıklı rahlarda yerini almıştır.

diogo alves kafası

1841 Şubat’ında asılarak idam edilmiş.

TARİHTEKİ DİĞER SERİ KATİLLER

PEDRO ALONSO LOPEZ

PEDRO ALONSO LOPEZ

Pedro Alonso López, “Andes Canavarı” olarak bilinen 1970 – 1980’li yılların meşhur seri katilidir. López, Güney Amerika, Peru ve Kololmbiya’da 300’ün üzerinde genç kıza tecavüz edip öldürmüştür. López kurbanlarını tenha bölgelerde ve boş binalarada sıkıştırarak önce boğmuş ve sonrasında tecavüz etmiştir. Katil López, 1999 yılı Ocak ayında verdiği bir röportajda, kendisini “yüzyılın adamı” olarak tarif etmiş ve “iyi davranış” sergilediği için hapishaneden serbest bırakılması gerektiğini öne sürmüştür.

HAROLD SHİPMAN

HAROLD SHİPMAN

İngiliz bir doktor olan Harold Shipman’ın, 1971-1998 tarihleri arasında 250 kişinin ölümünden sorumlu olduğu kanıtlanmıştır. Dr. Harold Shipman’ın hastalarını yüksek dozda morfinle öldürdüğü belirlenmiştir. Kayıtlı tarihte seri katil Pedro López’den sonra dünyanın en sabıkalı seri katilidir. Shipman İngiliz tarihine adını yazdırmış Oxford Ansiklopedisi’nin “Mükemmel ve İyiler” sayfasına girmiş ve Winston Churchill ile aynı sayfayı paylaşmıştır. Dr. Harold Shipman davasında 15 kez ömür boyu hapse mahküm edilmiştir. 13 Ocak 2004 tarihinde de hücresinde kendisini asarak intihar etmiştir.