Kış Hastalıkları ve Korunma Yolları

287

Soğuk havaların git gide etkisini arttırdığı şu günlerde, kış hastalıkları da yaygınlaşıyor. Soğuk havalar ile birlikte vücut direnci zayıflıyor ve bronşit, zatürre, grip gibi hastalıklar ortaya çıkıyor.

Kış Hastalıkları

Özellikle kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunan kişiler, solunum ve temas ile daha kolay hastalanıyorlar. Bazı basit ve etkili yöntemler ile vücudumuzu kış hastalıklarına karşı koruyabiliriz.

GRİP

Kas, baş ve vücut ağrısı ile başlayıp burun akıntısı ve öksürük ile devam eden en yaygın kış hastalıklarından biri grip. Sürekli bir yorgunluk hissine neden olan grip, tedavi edilmediği zaman ölümcül bile olabiliyor. Grip aşısı ile büyük oranda önlenebilen gripte bol sıvı tüketmek ve su içmek önemli.

Kış Hastalıkları Grip

BOĞAZ ENFEKSİYONLARI

Faranjit gibi boğaz enfeksiyonları yüksek ateş, yutma sorunu, boğaz-baş ağrısı ve bazen de öksürük, kusma ve karın ağrısına neden oluyor. Beta mikrobu saptanması durumunda antibiyotik en etkili tedavi yöntemi olacaktır.  Tedavi edilmediği zaman kalpten ciğere birçok organı etkiliyor.

Kış Hastalıkları Enfeksiyon

ZATÜRRE

Zatürre, alt solunum yolu enfeksiyonuna neden olan bir hastalık. Önce üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlar, ardından da alt solunum yoluna çevirir. Tedavi edilmediği zaman ciddi sorunlara sebep olur.

Kış Hastalıkları Zatürre

NEZLE

Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık ve bazen de öksürük ile kendisini gösteriyor. Nezlenin önlenmesi için herhangi bir aşı bulunmuyor.

KIŞ HASTALIKLARINA KARŞI ÖNLEMLER

Kış Hastalıkları Nezle

Kış hastalıklarına karşı korunmak için dengeli ve sağlıklı beslenmek, uyku düzenine dikkat etmek, yeterince uyumak, özellikle su başta olmak üzere yeterli sıvı tüketmek, gazlı içeceklerden kaçınmak, meyve ve sebzenin yanında haftada iki kez balık yemek, demir, çinko, D vitamini gibi mineral ve vitamin seviyelerini kontrol ettirmek gerekiyor.

Kış Hastalıkları Belirtileri

Ayrıca; ıhlamur gibi bitki çayları, posası içine ilave edilmiş meyve suları, pekmez ve bal tüketmek, kış hastalıkları en çok solunum yolu ile bulaştığından öpmek yerine karşınızdakine başınızla selam vermek, kapalı ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmak, elleri sık sık yıkamak ve ağıza, buruna, gözlere sürmemek; çocuklara hijyen kurallarını öğretmek gerekli.

Kış Hastalıkları Önlemleri

Mikroplar sıcakta kolayca ürediklerinden ortamı aşırı ısıtmamak, evi, sınıfları ve bulunulan ortamı düzenli havalandırmak, ortamda kullanılan klimaların düzenli bakım ve temizliğini yaptırmak, ortamda kullanılan klimaların düzenli bakım ve temizliğini yaptırmak, çok kalın veya inci giysiler giymemek, çocuklara da giydirmemek. Ortama uygun katlı kıyafetler giyip, sıcaklığa göre artırıp azaltmak da alınabilecek diğer önlemler arasında yer alıyor.