Kış Depresyonu Deyip Geçmeyin

243

Soğuk kış günleri geldi çattı. Hem güneş ışığı etkisini azalttı hem de soğuk havalar etkisini göstermeye başladı. Durum böyle olunca kış depresyonu da kendisini gösteriyor.

Kış Depresyonu

Mevsim geçişlerinde sıkça rastlanan depresyon, ‘kış depresyonu’ olarak kendisini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile enerji düşüşleri, halsizlik, yorgunluk ve sürekli bir mutsuzluk hali hakim olmaya başladı.

Havaların soğuk olması nedeniyle genellikle kapalı alanlarda zaman geçiriyor olmak kış depresyonuna sebep oluyor. Depresyonun kadınlarda görülme olasılığı, erkeklere göre daha fazla.

KIŞ DEPRESYONUYLA BAŞA ÇIKMA ÖNERİLERİ

1-) BALIK TÜKETİN – EGZERSİZ YAPIN

BALIK TÜKETİN – EGZERSİZ YAPIN

Gün ışığının olduğu alanlarda egzersiz yaparak ve haftada en az 2 kez balık tüketerek depresyon ile baş edebilirsiniz.

2-) UYKU ALIŞKANLIĞINIZA DİKKAT EDİN

UYKU ALIŞKANLIĞINIZA DİKKAT EDİN

Kış aylarında uyku alışkanlığınızda değişiklik yapmayın. Hafta içi hangi saatlerde uyuyorsanız hafta sonu da aynı saatlerde uyumaya özen gönderin.

3-) SOSYAL HAYATI ES GEÇMEYİN

SOSYAL HAYATI ES GEÇMEYİN

Havalar soğudu ve erken kararıyor diye sosyal hayatı es geçmeyin. Sevdiğiniz aktivitelerden ve sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmekten geri kalmayın.

4-) HER GÜN DUŞ ALIN

HER GÜN DUŞ ALIN

Bir gün sıcak bir gün soğuk duş alarak vücudumuzda terapi etkisi yaratabiliriz. Vücudunuza çarpan soğuk havanın etkisi, antidepresan etkisiyle aynıdır.

5-) ŞEKER KULLANIMINA DİKKAT EDİN

ŞEKER KULLANIMINA DİKKAT EDİN

Mutluluk ve canlılık hissi veren seretonin hormonu seviyesi azaldığında kendimizi halsiz ve mutsuz hissederiz. Bu nedenle şeker kullanımına dikkat etmekte fayda var.