Karabasan Olarak Bilinen Uyku Felci Nedir?

273

Neredeyse hepimizin yaşadığı ve karabasan olarak bildiğimiz uyku felci nedir? Neden meydana gelir? Paylaşıyoruz…

Dünyada var olan bütün canlılar arasında insan beyni, en gelişmiş olandır. Beyin, insanların uyumasına, uyanmasına ve uykuya dalma anına göre farklı şekillerde çalışıyor. Uyanıkken tam olarak aktif bir şekilde çalışan beynimiz, uyuduğumuzda da çalışmaya devam eder. Fakat uyuduğumuz zaman uyanık olduğumuzdan farklı bir çalışma şekline girer.

karabasan

Rüyalar görüp dinlendiğimiz bu sürede, karabasan olarak bildiğimiz fakat tam olarak anlamlandıramadığımız bir durum yaşanır. Hayatı boyunca herkesin en az 1 kez bu durumu yaşaması, birçok hurafeye de neden olmuştur. Karabasanın neden olduğu, tıbbın gelişmesi sayesinde açıklanabilmiştir.

Karabasan olarak bilinen olay, bilim dünyası tarafından anlamlandırılmıştır. Beynin rüya görmeyi sağlayan bölümü, kişi uykuya dalmadan önce asla devreye girmez. Böyle olmasaydı eğer rüyalar, gerçek hayatımızın her anında karşımıza çıkardı ve bu durum iyi bir şekilde sonuçlanmazdı.

karabasan uyku felci

Uyku durumunda vardiyasını sonlandıran beyin bölümlerinin arasında görme, koklama, tatma gibi hislerin kontrol edildiği beyin bölümleri yer alır. Bu nedenle uyuyan biri, gözünü açsanız dahi göremez. Bunların devre dışı kalmasının yanı sıra uyuduğumuz zaman beynin rüya görmemizi sağlayan kısmı aktifleşir. Halk arasında karabasan olarak bilinen uyku felci de beyin bölümlerindeki aktifleşme ve devre dışı kalmanın yanlış şekillerde meydana gelmesi ile oluşur.

UYKU FELCİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

karabasan uyku felci nedenleri

Uyuduğumuz zaman gözümüzü açıp yatakta olduğumuzu görüyoruz ama hiçbir şekilde hareket edemiyoruz. O anda korkuyoruz ve odanın bir köşesinde korkutan bir görüntü görüyoruz. Kıpırdayan şeyin o bölgeden hareket edip bize doğru geldiğini görüyoruz. Paniklediğimiz için nefes almakta güçlük çekiyoruz. O şey tam bize yaklaştığı anda sıçrayarak uyanıyoruz.

NEDEN GERÇEKLEŞİR?

karabasan neden olur

Uyku felci, kişinin kontrolsüz bir şekilde uyanmasından kaynaklanır. Normal bir şekilde uyandığımızda beynimizin uyku ile ilgili kısımları devre dışı kalarak diğer kısım aktif hale gelir. Uyku felci yaşandığında beynin sadece görme ile ilgili olan kısmı aktifleşir. Diğer bölümler uykuda olduğu için konuşamayız ve hareket edemeyiz.

Uyanınca sadece etrafa bakabildiğimiz için korkar ve panikleriz. İşte karabasan denilen uyku felci bu şekilde gerçekleşir.