Kar Suyuyla Demlenen Çay Daha Lezzetli Oluyor

166

Ticaret Borsası tarafından Rize’de düzenlenen yarışmada, Türkiye çay demleme birincisi seçilen isim, kar suyu ile demlenen çayın daha lezzetli olduğunu söyleyerek tarifini verdi.

Rize’de, Ticaret Borsası tarafından düzenlenen yarışmada ‘Türkiye çay demleme birincisi’ seçilen Aytül Turan, çayı en iyi şekilde demlemenin tekniklerini anlattı. Karın eritilmesi ile elde edilen su ile demlenen çayın daha lezzetli olduğunu söyledi.

kar suyuyla çay

KAR SUYU İLE DEMLENEN ÇAY DAHA LEZİZ

Turan, “Yerleşim alanı dışındaki kar, çok temiz. Bu karı erittiğimizde enfes bir çay demleyebiliriz. Kar suyu, minerali az, fakir ve saf bir su. Böyle olunca çay molekülünü suya verebiliyor ve ortaya daha leziz bir çay çıkıyor” dedi.

Çayın porselen demlikte demlenmesi önerisinde bulunan Aygül Turan: “4 kişilik çay demleme için 4 küçük çay bardağı suyu üst demliğe dökeriz. Buna 1 küçük bardak dolusu kuru çay ilave ederiz. 20 dakika süre ile demlemeye bırakırız. Burada önemli nokta sıcak suyun üzerine kuru çayı koymaktır.

kar suyuyla çay demleme

Çayı koyup, üzerine su koyarsak çayın haşlanmasını sağlarız ve istediğimiz tat ve aromayı alamayız. Çay demleme süresince demliğin ucu tıkanırsa çayın aroma kıvamı içerisinde kalır. İyi çay için temiz su kullanılmalı. Isıtılmış ve bekletilmiş su kullanılmamalı. Hafif dinlenmiş su kullanılması iyi olur. Çayı demlerken biraz da sevgi katmak gerekir” ifadelerini kullandı.

kar suyu çay

Kar suyu ile çay demlemek için yerleşim yerlerinin uzağında olan el değmemiş karı bulmak gerekiyor. Bu kar bulunduktan sonra alınıp iyice eritilmesi gerekiyor. Porselen demliğe erittiğiniz kar suyunu koyduktan sonra siyah çayı üzerine ekliyorsunuz. Genelde çay demlenirken önce çay koyup üzerine su eklense de Türkiye çay birincisi, suyu ekleyip üzerine çay koymayı öneriyor. Böylece çay haşlanmamış oluyor ve lezzeti suya karışıyor.