Kan Bağışı Yaparak Umut Olun, Hayat Kurtarın

281

Türk Kızılayı, sürekli kan bağışı kampanyaları düzenleyerek umut olmaya, hayat kurtarmaya teşvik etmeye devam ediyor.

Kanın tedarik edilmesinde tek kaynak insandır. İnsanlar dışında hayat kurtaracak, umut verecek başka bir canlı yok. Kan bağışında bulunmak hayat kurtarmak anlamına gelmektedir.

Kan bağışı

Bağış yaparak hem hayat kurtarabilir hem de sağlığınıza sağlık katabilirsiniz. Sağlıklı ve normal bir yetişkinin vücudunda, normal olarak 5 ile 6 litre arasında kan bulunmaktadır.

Kan, vücuttaki sıcaklık dengesini sağlar ve vücudu mikroplara karşı koruma özelliğine sahiptir.

Kan Bağışı

Bilim insanları, uzun yıllardan beri kan yerine geçebilecek yeni bir sıvı üretmek için çalışmalar yapıyor. Yapılan çalışmalar henüz olumlu bir sonuç vermediği için kanın tek kaynağı insandır.

BAĞIŞ YAPILABİLECEK YERLER

Bağış yapabilmek için uygun kan merkezlerine ve bağış yapmaya uygun donörlere ihtiyaç vardır. Türkiye’de kan bağışı yapılabilecek kurumlar arasında SGK, Türk Kızılayı, üniversite hastanelerine bağlı kan bağış merkezleri bulunmaktadır.

Kan Bağışı

Kan bağışında ilk sırada Türk Kızılayı yer alır. Kan ihtiyaçlarının %82’sinin karşılanması Türk Kızılayı tarafından sağlanmaktadır.

KAN BAĞIŞI YAPABİLECEK KİŞİLER

Kan Bağışı

Kan bağışı yapacak kişilerin, 18-65 yaş arasında ve sağlıklı olması gerekmektedir. Sağlıklı kişiler, bir yılda birden fazla kan bağışı yapabilir.

Erkekler yılda 4 kez, kadınlar ise yılda 3 kez kan bağışı yapabilir.

KİMLER KAN VEREMEZ?

Muayenede 37,5 dereceden fazla vücut ısısı olanlar. Nabız atış sayısı dakikada 50′den az, 100′den fazla olanlar. Damardan uyuşturucu bağımlılığı olanlar. Pıhtılaşma faktör konsantresi ile tedavi olanlar. Son 24 saatte aşırı miktarda alkol alanlar.

Kimler Kan Bağışı Yapamaz

Cinsel yolla bulaşmış bir hastalık geçirenler ve geçirme riski yüksek cinsel tercihlerde bulunanlar. Soğuk algınlığı geçirenler şikayetlerinin kesilmesinden 3 gün sonra kan bağışı yapabilirler.  Son 12 ay içinde; bulaşıcı sarılığı olan biri ile yakın teması olanlar. Organ veya doku nakli yapılanlar.

Akupunktur, dövme, cildinizin herhangi bir yerini deldirme (kulak deldirme gibi) işlemi yaptıranlar. Son 3 yıl içinde sıtma hastalığı geçirenler kan veremezler.

Kan Bağışı Yapamayacak Kişiler

Sıtma hastalığının salgın olarak bulunduğu coğrafi bölgelerde 6 aydan fazla kalanlar, 2 yıl süre ile; 6 aydan az kalanlar ise 12 ay kan bağışında bulunamazlar.

Kalp krizi geçiren bir kişi kan veremez.