Kahve İçerek Erken Ölüm Riskini Azaltın

186

Günde 3-4 fincan kahve içmek, erken ölüm ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nden Halk Sağlığı Uzmanı Robin Poole, insan sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin bir araştırma yaptı.

Kahve İçmemin Faydaları

Daha önce yapılan 201 araştırmanın verileri ile 17 klinik araştırma verileri toplanarak bir sonuç ortaya çıkarıldı.

KANSER RİSKİNİ AZALTIR

Araştırma, kahve tüketiminin diyabet, karaciğer hastalığı, demans ve bazı kanserlere bağlı hastalıklarda riskin düşük olmasıyla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Kahve Ölüm Riskini Azaltıyor

Hamile olan kadınlar hariç, günde 3-4 fincan içilmesi insan sağlığı açısından oldukça faydalı. Tüketim maddeleri arasında en güvenli görünen kahve içmek. Ölüm riski ve kalp hastalığı riskinin düşük olması ile düzenli tüketim arasında bir bağlantı var.

Düzenli Kahve İçmek

Günde 3-4 fincan içenler ile içmeyenler karşılaştırıldığında kahve içenlerde erken ölüm ve kalp hastalığı riskinin ciddi oranda daha az olduğu tespit edildi.

Kahve Ölüm Riskini Azaltıyor

Bir günde 3 fincandan fazla içmenin bir zararı olmadığını ortaya koyan araştırmada, yararlı etkinin de az görüldüğü belirlendi. En çok karaciğer hastalıklarında fayda sağlıyor.

DİĞER FAYDALARI

Metabolizmayı hafif de olsa hızlandırıyor, kişinin istirahatte harcadığı enerjiyi arttırıyor.

Özellikle beyne olan kan dolaşımını arttırıyor, kişiyi daha dinç hissettiriyor, dikkatin daha da yoğunlaşmasını sağlıyor.

Kahve sütle birlikte içildiği zaman, vücuda dengeli protein, karbonhidrat ve yağla birlikte girince kişiyi daha uzun süre yok tutuyor.

Insülin direncini kırıcı etkisi nedeni ile kişinin tatlı ihtiyacını azaltıyor.

Sık migren atağı geçirenlerde beyin damarlarında kasılma yaptığı için migren atağını önleyebiliyor. Ancak çok sık içenler, kahveyi ani bırakırlarsa migren ataklarının sıklığı artabiliyor.