Kadınlarda Alzheimer Riski Erkeklerden 2 Kat Daha Fazla

215

60 ile 85 yaş aralığındaki kişilerde görülen Alzheimer, kadınlarda erkeklerden 2 kat daha fazla görünüyor.

Beynin hafıza ve bilinçsel alanında kayba neden olan bir beyin hastalığı olan Alzheimer, beynin üzerinde aşırı derecede protein birikiminden kaynaklı olarak oluşuyor. Aşırı protein, beynin hücreleri arasındaki bağlantının kopmasına neden oluyor. Böylelikle beyin dokusu küçülüyor.

Alzheimer

Türkiye Alzheimer Derneği tarafından açıklanan rakamlara göre; Türkiye’de, 600 bin aile bu hastalıktan muzdarip. İnsan ömrünün uzaması ile hastalıkta da artış yaşandı. Bu hastalık, yaşlılığın doğal akışı içerisinde gerçekleşen bir hastalık değildir. Normal yaşlılık sürecinde de beyinde bir küçülme meydana gelir. Fakat bu küçülme, kişinin normal hayatını etkilemez. Hasta olan kişiler, yeni bilgileri öğrenmekte güçlük çeker.

Kadınlarda Alzheimer

KADINLARDA ALZHEİMER ERKEKLERE GÖRE 2 KAT DAHA FAZLA

Kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülüyor. Uzm. Dr. Didem Er konuya ilişkin: “Alzheimer hastalığına sebep olan bazı risk faktörlerimiz vardır. Kadınlarda erkeklerden 2 kat daha fazla görülüyor. Ailesinde birinci derecede hastalığı olan yakını var ise risk, 4 kat daha fazla artıyor. Vücudumuzda kolesterol taşıyan bir protein var. Hastalarda bu proteinin yüzde 35 ile 60, normal insanlarda ise yüzde 16 olarak pozitif olduğunu biliyoruz.

Erkeklerde Alzheimer

Kafa travması yaşamış insanlarda Alzheimer’ı sık sık görüyoruz. Özellikle stres, depresyon ve az uyuyan insanlarda Alzheimer hastalığının daha sık görüldüğünü de biliyoruz. Obezite, alkol ve sigara tüketimi de Alzheimer için çok büyük bir risk” açıklamasını yaptı.

KORUNMA YÖNTEMLERİ

Alzheimer Nedenleri

Hastalıktan korunma yöntemlerine de değinen Dr. Er: “Bu hastalıktan korunabileceğimiz yollar var. Aktif spor ve egzersiz muhakkak gereklidir. İnsanların merak ve becerilerini geliştirebilecek aktivitelerin içerisinde bulunulabilir. Sosyal hayat içerisinde yer almalarının da hastalığı belirgin şekilde azalttığını biliyoruz.

Alzheimerdan Korunma

Hastalık, beyinde yavaş yavaş kayba sebep olan bir sorun. İyi bir yaşam tarzı belirlemek, hazır ve fast-food gıdalardan uzak durarak, Akdeniz diyeti dediğimiz besinlerle beslenilebilir. Sebze ve yeşilliğin ağır olduğu gıdalarla beslenmek lazım. 6-8 saat uyku uyunmalıdır” ifadelerini kullandı.