Kadınlar Erkeklerden Daha mı Güçlü? Bilim Adamları Açıkladı

431

Güney Danimarka Üniversitesi, kadınlar ile erkekler arasındaki güç farkına ilişkin bir araştırma yaptı. Yapılan araştırma; kriz anlarında kadınların mücadele gücünün kriz zamanlarında, erkeklerden daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Kadın ve erkek

KRİZ DÖNEMLERİNDE KADINLAR DAHA UZUN YAŞIYOR

Danimarka’da yapılan araştırma; sel, kıtlık, salgın gibi kriz dönemlerinde kadınların erkeklerden daha fazla yaşadığını tespit etti. Kriz dönemlerinde kayıtlara geçen erkek ve kadın ölüm oranları karşılaştırıldı.

Kadın ve erkek

İrlanda’da 1845 ve 1849 yılları arasında yaşanan kıtlıkta, iki cinsiyet grubu için de 38 yaş olarak beklenen yaşam süresi, kriz tırmandığında erkeklerde 18,17’ye, kadınlarda ise 22,4’e düştü.

KADINLAR ERKEKLERE GÖRE DAHA GÜÇLÜ

Kadın ve erkek

Araştırma, kadınların biyolojik olarak erkeklere göre daha güçlü olduğunu açıkladı. Trinidad’da yaşanan köle ticareti dönemi dışında, kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı kabul edildi. Köle ticareti yapılan dönemde ise istisnai olarak erkeklerin daha uzun yaşadığı gözler önüne serildi.

Erkek ve kadın

KADINLARIN FARKI HORMONLAR

Kadınların erkeklere göre daha dayanıklı olmasının sebebi oströjen hormonunun varlığı. Oströjen hormonu kadınlarda, damar sağlığını koruyor.

Kadın ve erkek

Erkeklerde bulunan testosteron hormonu ise ölümcül hastalıklara yakalanma riski taşıyor.

Araştırma, cinsiyet farkının değil biyolojik etkenlerin önemine dikkat çekti.