Japonya’da Sigara İçmeyenler Yaşadı

201

Japonya merkezli bir firmada, sigara içmeyenlerin sigara içenlerin molalarından şikayet etmesinin ardından şirket ilginç bir çözüm geliştirdi.

Firmada çalışan ve sigara içmeyenler, tiryakilerin düzenli sigara içme molası kullanmalarından şikayet etti. Bunun üzerine firma, sigara içmeyen çalışanlarına 6 gün fazladan ücretli izin verdi.

Japonya

Piala adlı Japon bir şirkette, sigara içmeyenler, bir binanın 29. Katında çalışan ve sigara içenlerin 15 dakika çalışmadığını farketti. Şirket Sözcüsü Hirotaka Matsasuhima “Sigara içmeyen bir çalışanımız, bu yılbaşında öneri kutumuza koyduğu bir mesajda sigara molalarının sorun yarattığını yazdı” dedi.

Japonya sigara molası

Yönetim Kurulu Başkanı Takao Asuka da “Çalışanlarımızın sigarayı cezalar ve baskıyla değil teşviklerle bırakmasını umuyorum” dedi. Eylül’de başlatılan uygulama çerçevesinde ücretli izin hakkı olan 120 personelden 30’u ek izinlerini kullandı.

Japonya'da sigara kullanmak

ÜLKE EKONOMİSİNE 11 MİLYAR DOLARI AŞAN ZARAR

İngiltere Kalp Vakfı, 2014’te bir açıklama yaptı. Yapılan araştırmaya göre; her gün 10 dakikadan oluşan 4 tane sigara molası, ülke ekonomisine 11 milyar doları aşkın zarara sebep oluyor.

İngiltere’de mevcut olan çalışma yasalarına göre; günde 6 saatten fazla çalışan herkesin 20 dakika mola hakkı var. Bu molaların ücretli olup olmama durumu da iş sözleşmesine göre değişiyor.

Japonya sigara bırakma

Sözleşmelerde sigara kullanımına ilişkin bir madde yer almadığı sürece çalışanlar, sigara içme molası kullanamıyor.

4 KİŞİNİN SİGARAYI BIRAKMASINI SAĞLADI

Japonya'da sigara molası

Şirket Sözcüsü Hirotaka Matsasuhima, yeni uygulamadan 30 kişinin yararlandığını söyledi. 4 kişi de izin uygulamasının yürürlüğe girmesinin ardından sigarayı bıraktı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından toplanan verilere göre; Japonların %27.1’i sigara kullanıyor.

Japonya merkezinde bulunan bazı şirketler, çalışanlarının pasif içici olmasını engellemek amacıyla genel merkez ve ofislerde sigara içilmesini yasakladı.