İtalya Adalarından 1 Euro’ya Ev Almak İster Misiniz?

485

İtalya Sardunya Adası’nda bulunan evler, 1 Euro’ya satışa çıkarıldı. Bu adadan ev alabilmek için bazı şartlar var. İşte İtalya Sardunya Adasından sadece 1 Euro’ya ev almak için gereken şartlar…

İtalya

İtalya’daki bu adadan çok ucuz fiyatlara ev alabilmek için tek şart, alınacak evin tadilatının 3 yıl içerisinde tamamlanması.

Yüzlerce yıl önce Akdeniz’deki Sardunya Adası’nın iç bölgelerindeki dağlık Barbagia’da Ollolai olarak bilinen bölgede yapılan evler, bölge nüfusunun azalması nedeni ile terkedildi. Bu evlerin satışı için sadece 1 euro isteniyor.

İtalya'da Ev

Bölgede, 2 bin 500 olan nüfus bin 300’e düştü. Son 30 yılda nüfusunda ciddi bir artış görülen bölgede yaşayanların çoğu orta yaşlı çocuksuz çiftler. Kasabada her yıl sadece 1 bebek dünyaya geldiği için proje başlatıldı ve nüfusun düşmesi önlenmeye karar verildi.

Bölgenin yeniden cazibe merkezi haline gelmesi ve insanların gelmesi için kötü durumdaki evler çok cüzi bir miktara satışa çıkarıldı. Ollolai bölgesinde bulunan evler 1 eurodan satışa çıkarıldı.

İtalya Ollolai Adası

ONARIM PLANI GEREKİYOR

Alınacak ev için 3 yıllık bir onarım planı hazırlanması ve bu planın sunulması gerekiyor. İtalyan yetkililer tarafından belirlenen bu onarım bedeli yaklaşık 25 bin dolar civarında. Yani 100 bin liradan az bir bedel ile tadilatı tamamlamak mümkün.

Evi alan kişilerin, bu evleri satabilmesi için üzerinden 5 yıl geçmesi gerekiyor. 5 yıldan önce evler satışa çıkarılamıyor.

İtalya'da 1 Euro Ev

Ollolai Belediye Başkanı Efisio Arbau, konuyla alakalı “Tarih öncesine uzanan bir kökenimiz var. Mücadelemiz eşsiz geleneklerimizin unutulmaması sağlamak.” diyor.

Arbou, genişliği 40 ile 150 metrekare arasında değişen evlerin 100 tanesinin onarılması için, Rusya ve Avustralya da dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden talep aldıklarını belirtiyor.

İtalya evleri

Bu bölgede şu ana kadar 1 eurodan 3 tane ev satıldı. Evlere talep ise oldukça fazla. 100 civarında satın alma talebi olduğu söyleniyor.