İran’da Böbrek Piyasasının Yasal Olduğunu Biliyor Muydunuz?

1998

İran Tahran’da Vanak Meydanında bulunan hastanelerin duvarlarında, böbrek satışı ve arayışı ile ilgili ilanlar görmeniz mümkün. İlanlar, satanların yaşı, kan grubu ve cinsiyeti ile ilgili bilgiler veriyor.

İran’da bulunan ilanların birinde: “sağlıklı kadın, 22, B+, 0927***9459” ya da “karaciğer ve böbrek, fiyatta pazarlık yapılabilir” gibi ifadelere yer verildiği görüldü.

İran'da böbrek satışı

Satıcılar gibi alıcılar da bulmak için benzer ilanlar veriyor. Örneğin; “Bismillahirrahmanirrahim. Kan grubu O+ olan 29 yaşındaki bir kadının böbreğe ihtiyacı var. Ona yardım etmek isteyen bağışçılar aşağıdaki numaradan irtibata geçebilirler.”

İRAN’DA BU PİYASA YASAL VE KARLI

Sağlık Bakanı Hasan Gazizade Haşimi, katıldığı bir açılış töreninde satışa ilişkin açıklama yaparak: “Son 30 yıldır hastalar fakirlerden böbrek satın aldı. Bazı insanların, geçimlerini sağlamak için böbreklerini satmaları acı vericidir.” Dedi.

İran'da böbrek piyasası

Resmi rakamlara göre İran’da 9 milyon civarında şeker hastası var (hemen hemen her 10 İranlıdan biri) ve bunlardan 5 milyonu böbrek yetmezliği çekiyor.

İran’da hem resmi hem de gayriresmi yollardan alımı ve satım yapılıyor. İran Böbrek Vakfı tarafından alıcı ve satıcılara ilişkin resmi kayıt tutuluyor. Vakfın genel sekreteri Derviş Arman, Şubat 2013’te verdiği mülakatta bir böbreğin bedelinin 9 milyon tümen (serbest piyasa kurlarıyla 2.650 dolar) olduğunu söyledi.

İran'da böbrek satış ilanı

Arman, gayriresmi piyasaya ilişkin: “Böbreğe ihtiyacı olan hastaların, hastane duvarları ve vakfın bürolarındaki ilanların yanı sıra internet sitesindeki ilanlara da kapılmamalarını istiyorum.” İfadelerini kullandı.

İran’da her yıl sadece resmi olarak 2.500 nakli ameliyatı yapılıyor. İran Böbrek Vakfı’na bildirilmeyen gayriresmi 1.000 nakil yapıldığı söyleniyor.

İran'da böbrek alışı satışı

Kimliğini açıklamak istemeyen bir satıcı: “Böbreğimi bir mobilya satıcısına 39 milyon tümene [serbest kura göre 11.500 dolar] sattım. Bu parayla manav dükkanı açtım. Hiçbir şeyim yoktu. Bir böbrekle yaşayabilirim ama işim ya da param olmadan yaşayamam.” Açıklamasını yaptı.