iPhone X’in Düşük Satışları Samsung’u da Vurdu

282

Güney Kore merkezli Samsung, iPhone X için parça sağlıyor ve bundan iyi miktarda gelir elde ediyordu. iPhone X satışları beklenen rakamlara ulaşamayınca Güney Koreli teknoloji devi de bundan etkilendi.

Apple

Apple ile arasında kıyasıya bir rekabet içinde olsa da parasal konularda birbirini en çok destekleyen iki şirket. Apple 10. Yılına özel olarak en pahalı model olan iPhone X ile karşımıza çıktı. Apple bu telefondan ciddi gelirler bekliyordu. ABD’de 999 dolardan başlayan fiyatlar ile satılan iPhone X sadece ABD merkezli teknoloji Apple’ın değil Samsung’un da kasasını dolduruyor. Zira iPhone X’in ekranlarını teknoloji devi üretiyor.

Samsung

22 MİLYAR DOLAR GELİR ELDE EDECEKTİ

Geçtiğimiz aylarda bir rapor yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Samsung, 2018 yılı boyunca iPhone X için Apple’a 200 milyon adet ekran üretimi yapacaktı. Yapılacak üretim’den 22 milyar dolar gelir elde edilmesi bekleniyordu.

Apple Samsung

Yapılan hesaplar maalesef tutmadı. Yüksek fiyatı nedeniyle çok fazla satılmayan iPhone X, beklenen geliri elde edemedi. Buna çözüm olarak üretim kapasitesinin düşürülmesine karar verildi. Apple için üretim bandı ayıran, büyük ümitler ile plan yapan Samsung, X modelinin satışlarındaki düşüş nedeniyle gelir kaybı yaşıyor.

Apple iPhone X

The Wall Street Journal’da yer alan bir rapora göre, Samsung her iPhone X’ten 110 dolar kazanıyor. Teknoloji devi Samsung, iPhone X cihazında yer alan 110 dolar değerindeki parçaları sağlayan bir marka.  Bu cihazlar için OLED ekran üreten marka, büyük gelirler elde ediyor.

Apple’a desteği sadece ekran ile sınırlı değil. Batarya ve kapasitör satışları da yapıyor.

iPhone X

iPhone X ÜRETİMİ DURDURULACAK MI?

Apple’ın, beklenen ilgiyi görmeyen modeli iPhone X’in üretimini durduracağı konuşuluyor.

AppleInsider, 1997 yılından beri Apple ve Apple ürünleri hakkında haberler paylaşıyor. AppleInsider’da yer alan habere göre, iPhone X modelinin üretiminin durdurulacağı iddia ediliyor.