Pratik İlkyardım Bilgileri

227

Belki tanıdığımız belki de hiç tanımadığımız birinin hayatını kurtarmak için bazı ilkyardım bilgilerine sahip olmamız gerekiyor.

ilk yardım

Evde, dışarıda, gece ya da gündüz; kalp krizi, boğaza bir şey kaçması gibi durumlarda uygulamanız gereken ilkyardım bilgilerine ne kadar hakimsiniz? İşte hayat kurtaracak bazı temel ilkyardım bilgileri:

BAYILMA

ilk yardım

Baygın bir hasta ya da yaralı gördüğünüzde, onu sırt üstü yatırın ve ayaklarını 30 cm yukarı kaldırın. Üzerini sıkan giysileri çıkararak solunum yolunun açık olup olmadığını kontrol edin. Hastanın bilincinin açık olmaması durumunda hemen ambulans çağırın.

Baygın olan kişinin ayılması için tokat atmak, su dökmek gibi yöntemleri kullanmayın.

YANIK

ilk yardım

Yanık bölgesini tazyiksiz akan suyun altına tutun ve derhal ambulans çağırın. Şişlik olma ihtimaline karşı vücuttaki aksesuarları çıkarın.

Yanan bölgeye, yoğurt, diş macunu vs. uygulamaktan kaçının. Yanık bölgesine doğrudan buz uygulamayın.

KALP KRİZİ

ilk yardım

Kalp krizi geçiren hastayı en yakın hastaneye götürün veya ambulans çağırın. Ambulans gelinceye dek hastanın hareketsiz kalmasını sağlayın. Bilinci açık olan hastayı yarı oturur pozisyona getirin. Bilinci kapalı, nabız alınamayan hastalara, sadece ilkyardım sertifikası olan kişilerin müdahale etmesi gerekir.

Kalp krizi geçiren hastayı sırt üstü yatırmayın ve öksürtmeye çalışmayın.

ZEHİRLENME

ilk yardım

Sindirim yolu ile zehirlenmede, sadece ağız zehirli madde ile temas ettiyse bol su ile yıkayın. Eller zehirli maddeye temas ettiyse elleri bol sabun ile yıkayın.

Solunum yolu ile zehirlenmede, hastayı oturur pozisyona getirin ve camları, kapıları açarak temiz havanın içeri girmesini sağlayın. Acilen ambulans çağırın.

BOĞAZA BİR ŞEY KAÇMASI

ilk yardım

Boğazına bir şey kaçan kişinin, bilinci açık da olsa kapalı da olsa hemen ambulans çağırın. İki kürek kemiği arasına 5 ya da 7 kez vurun. Cismin çıkmaması durumunda hastaya arkadan sarılarak gövdesini kavrayın.

Bir elinizi yumruk yaparak, başparmak çıkıntısını midenin üst kısmına, göğüs kemiğinin altına yerleştirin. Diğer elinizle, yumruk yapılan elinizi kavrayın. Kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırın. Cisim çıkıncaya kadar tekrarlayın.

Kişinin boğazına kaçan cismi elinizle çıkarmaya çalışmayın.