İğne Deliğine Heykeller Yaparak Adından Söz Ettiriyor

293

Disleksi’den muzdarip olan heykeltıraş Willard Wigan, dünyanın en küçük heykellerini iğne deliğine yapıyor. Yapılan her bir heykel için ölçüler 0,005 mm ve bu dünyada bir ilk !

Bir heykel tamamlamak 3 ayını alıyor ve eserleri mikroskop yardımıyla görülebiliyor.

iğne deliğine heykel yapan adam

‘İnsanlar yaptığıma inanmayı çok güç buluyorlar. Bilim insanları işlerimi gördüler ve onları açıklayamadılar. Nanoteknoloji ile uğraşan bilim insanları işlerimi gördüler ve tamamen şok oldular. Fakat, eğer dünya üzerinde herhangi biri bana meydan okumak istiyorsa, buna hazırım. Getirin haydi !

dünyanın en küçük heykelleri

Öğrenme bozukluğundan muzdarip olan heykeltıraşın hikayesi 5 yaşındayken başlıyor. 5 yaşındayken karıncalara ev yaparak başlayan Willard: “Karıncaların yaşamak için bir eve ihtiyacı olduğunu düşünmüştüm. Daha sonra onlara şapkalar ve kıyafetler de yapmaya başladım. Burası disleksimden kaçabileceğim ve hocalarımın beni yargılayamayacağı bir fantezi dünyasıydı.” diyor.

disleksi heykeltıraş

Annesi kendisini okula bırakıyormuş ama kendisi kaçıp bahçenin arkasında bir kulübede saklanıyormuş. Orada ilk eserini yapmış. O kulübede dolaşan karıncalar için bir ev. Sonra annesine de göstermiş ve annesi ona daha küçük eserler yapmasını tavsiye etmiş. Daha küçük, daha küçük derken iğne deliğine sığdırdığı heykellerini yapmaya başlamış.

iğne deliğine heykel

NEDEN BÖYLE HEYKELLER YAPTIĞINI AÇIKLIYOR

“Beş yaşımda iken, okuma bozukluğu (disleksi) ile mücadele etmem gerekti. Siyahtım, okumada yetersizdim. Öğretmenlerim beni hep aşağılıyordu. Kendimi küçük ve aptal hissetmemi sağladılar. Ben de onları küçülttüm. Öğretmenlerimin ve çevremdeki her şeyin en ufak heykellerini yaptım.”

en küçük heykel

Willard’ın heykelleri, dünya tarihinde yapılmış en küçük heykeller olarak biliniyor. Mikroskobik boyutta olan bu heykelleri görebilmek için görüntüyü en az 400 kere büyüten bir mikroskoptan bakılması gerekiyor.

Cam, altın ve kumaş gibi metaryeller ile heykellerini yapan Willard, kendi saçından kopardığı bir telden yaptığı fırça ile boyuyor bunları. İlk heykelini, bir tişörtün etiketinden yapmış.

iğne deliğinde heykel

Willard, ellerinin titrememesi için zaman zaman kalp atışlarının arasında çalıştığını söylüyor. Eserlerini yaratırken en büyük ilham kaynağı, Leonardo Da Vinci ve Michelangelo gibi ustalarmış.