Hızlı Yemek Yiyenler Dikkat! Bu Rahatsızlıklar Kapınızda

187

Günlük hayatta, ciddi problemlere neden olabilecek bazı beslenme hataları yapılıyor. Hızlı yemek yemek de yapılan bu beslenme hatalarından biri.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bilgehan Sonbahar, yemeği hızlı yiyenleri uyararak yaşayabilecekleri sağlık problemlerini anlattı.

hızlı yemek yeme

Sonbahar, açıklamasında: “Bu yanlış yemek yeme alışkanlığı başta obezite ve reflü olmak üzere birçok hastalığı da yanında getirmektedir. Her lokmada, bir öncekini tamamen yutmadan, yeni bir ısırık almak hızlı yemek yenildiği anlamına gelir. Hızlı yemek yemek, sindirim sistemi başta olmak üzere tüm metabolizmada zararlı sonuçlara neden olmaktadır” dedi.

hızlı yemek yeme sindirim

Yemeğin hızlı yenmesi durumunda, mide ve beynin üzerinde bulunan ve tokluk hissi sağlayan merkezlerin haberleşmesi gecikiyor. Hızlı yiyen kişi, doyduğunun farkına varamıyor.

hızlı yemek yeme kilo problemi

Yemeği hızlı yiyen kişilerin kilo almasının kaçınılmaz olduğunu söyleyen Sonbahar: “Buna bağlı olarak da kişinin kalori alımı artar ve bunun sonucunda kilo almak kaçınılmaz hale gelir. Bu durumda başta obezite ve reflü olmak üzere bir çok hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Yurt dışında yapılan araştırma sonuçlarına göre, hızlı yemek yiyenlerin metabolik hastalığa yakalanma oranı yüzde 11.6 iken, normal hızda yiyenlerin yüzde 6.5 ve yavaş yiyenlerin yüzde 2.3 olduğu belirtilmiştir.

hızlı yemek yeme metabolizma

Kişiler yemeği hızlı yediklerinde doyma hissini daha geç hissettikleri için daha çok yiyorlar ve öğünü yüksek kalori ile kapatıyorlar. Daha yavaş yemek yemek, obezite dışında metabolik hastalıkları önlemedeki en iyi yöntemdir. Eğer besinler yeterince çiğnenmezse, sindirim başından itibaren bozulacaktır. Ayrıca mide, pankreas, karaciğer ve bağırsakların işi zorlaşır. Sindirim sistemi için çiğneme işlemi büyük önem taşımaktadır. Yemek ne kadar iyi çiğnenirse, beyin sindirim sistemini o derece iyi hazırlar” açıklamasını yaptı.

hızlı yemek yeme

Besinler, yemek hızlı yenildiği zaman tam çiğnenmeden yutulduğu için mide rahatsızlıkları da beraberinde geliyor.

Op. Dr. Bilgehan Sonbahar: “Bu gıdaların midede ve bağırsakta hazmedilme süreleri uzar bu da organları yorarak mide ve bağırsak rahatsızlıklarına zemin hazırlar. Midenin yeterince öğütülmemiş besinleri hazmetmek için harcadığı fazla çaba mide ağrısı, gastrit veya ülser gibi rahatsızlıklara neden olur. Aynı zamanda hızlı yemek yerken arka arkaya yutulan lokmalarla beraber havada yutulmaktadır, yutulan hava mideyi büyüterek yine obeziteye öncülük etmektedir yine yutulan hava mide ve barsaklarda gaz sancısı yapmaktadır.

hızlı yemek yeme sorunu

Kişi hızlı yemek yediğinde kilo alımı artacağı için bu kilo alımına bağlı olarak kalp hastalıkları, nörolojik hastalıklar, solum sisteminde rahatsızlıklar, kas ve iskelet sisteminde oluşan hastalıklara neden olabilmektedir. Ayrıca hızlı yenilen yemek mide kanserine çok uzun süre sıcak tüketilen yemeklerde yemek borusu kanserine neden olur.

hızlı yemek yiyenler

Yemeği küçük lokmalar şeklinde ve iyice çiğneyerek, ağır ağır yemek, midenin sindirimi için gereken salgıları daha kolay salgılamasını sağlar. Böylelikle mide de gaz, şişkinlik, hazımsızlık sorunu yaşanmamasıyla kansere yol açabilecek etkenlerde engellenmiş olur” dedi.