Histriyonik Kişilik Bozukluğu: Cinsel Yönden Ayartma

227

Hayatı sosyal medyada paylaşmak için yaşamanın bilimsel adı Histriyonik Kişilik Bozukluğu. Toplumda bu hastalık çok yaygın bir şekilde ilerliyor.

Bu hastalığa aşırı duygusallık ve dikkat çekmek, çevresi tarafından onay arama ihtiyacının yüksekliği ile kendini belli eden histriyonik kişilik bozukluğu ismiyle teşhis koyuluyor.

Histriyonik

Bu bozukluğa sahip kişiler, fiziksel çekicilik ve açık biçimde baştan çıkarıcı olmakla ilgilenirler. Onların duygusallığı abartılı ve yüzeyseldir. Onların kişilerarası ilişkileri hasarlıdır ve diğerleri tarafından sığ, talepkar, aşırı derecede bağımlı, çok gergin ve bunu devam ettiren kişi­ler olarak tarif edilirler.

Histriyonik kişilik bozukluğu

HKB olan bireyler özelliklede ayrılık anksiyetesine yönelik incinebilirdir ve bir ilişkisi bittiği için yoğun biçimde üzüldüğü zaman tedavi arayışına girebilirler. Histriyonik kişilik tanısı ile psikiyatri hastanesine yatırılan 32 hastanın olduğu bir çalışmada, Slavney ve McHugh (1974), bu hastaların neredeyse %8o’nin intihara meyilli, depresyonda veya her iki duruma da sahip olduğunu bulgulamıştır. İntiharların çoğu hayati tehlikeye yol açmamış ve çoğu bir öfke veya hayal kırıklığı sonrasında ortaya çıkmıştır.

kişilik bozukluğu

Toplumda %2,3 oranında görülür ve kadınlarda daha yaygındır. Olayları ayrıntılı bir şekilde anlatmayı severler. Duygu karmaşası yaşayarak aşırı duygusal olurlar. Çocukluk dönemi boyunca dengesiz bir ebeveyn tutumu ile yaşayan kişiler, bununla yüzleşirler ve kişilik bozukluğu o döneme dayanır.

Dikkat odağı olamadığı hallerde kendini rahatsız hisseder ve dikkat çekmeyi temel ilişki kurma biçimi olarak görür. Nasıl sosyal bağ kurabileceğini bilemediğinden, cezbedici, flörtöz, provoke edici cinsel davranışları benimser.

Histriyonik bozukluk

Dikkatleri üzerine toplayabilmek için fiziksel görünüşüne, cinsel cazibe içeren giyimine son derece önem verir.

Hızla değişen ve yüzeysel yaşanan duygular sergiler. Çevresinden sürekli onay bekler; eleştiriye ve redde karşı aşırı duyarlıdır. Hayal kırıklığına tahammülü yoktur; rutin olan her şeyden çok çabuk sıkılır; başladığı bir işi bitirmeden diğerine atlar.

kişilik bozukluğu

Ayrıca fobi, tek başına olan panik bozukluğu gibi sorunlar da bu kişilerde yaygındır. Yapılan çalışmalar, histriyonik kişilik bozukluğunun, en sık görülen kişilik bozukluğu olduğunu göstermektedir. Bu kişilerde alkolizm, madde bağımlılığı da sıkça görülür.