Hayal Kuranlar Daha Yaratıcı ve Zeki Oluyor

209

ABD’de yapılan araştırmalar, hayal kurmanın yaratıcılık ve zeka ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

ABD’deki Georgia Tech Enstitüsü Psikoloji bölümünden Eric Schumacher, yaptığı araştırma neticesinde hayal kurmak ile zeka ve yaratıcılığın doğru orantılı olduğunu açıkladı.

Hayal Kurmak

Ünlü Alman Fizikçi Albert Einsten’in da muzdarip olduğu, bir şeylerle meşgulken hayallere dalan insanların, zannedildiği gibi çok dalgın olmadığını, aksine daha zeki olabileceğini ortaya koydu.

Hayallere Dalanların Daha Yaratıcı ve Zeki Olduğunu Biliyor muydunuz?

Enstitünün sitesinde yayımlanan makalede: “Hayallere dalmak, insanlara yanlış bir şeymiş gibi geliyor, dikkatini vermeye çalışıyorsun ama veremiyorsun. Elimizdeki veriler ise bu düşüncenin her zaman doğru olmayabileceğini gösteriyor. Buna göre bazı insanlar beynini daha verimli kullanıyor.” ifadelerine yer verildi.

Hayal Kuran İnsanlar

Araştırma kapsamında; katılımcıların MR cihazına girmeleri ve 5 dakika boyunca sabit bir noktaya bakmaları istendi. Katılımcıların beyin dalgaları incelendi, uyanık oldukları zaman beyinlerinin hangi merkezinin aktif olduğu gözlendi.

MR cihazının ardından ikinci aşamada, katılımcıların düşünsel ve sanatsal becerileri ölçüldü. Test sonuçları ile birlikte MR sonuçları da değerlendirildi. Gün içerisinde hayallere dalmaya eğilimli olan kişilerin, zihinlerinin daha aktif olduğu belirlendi.

Hayal kuranlar daha zeki

Araştırmayı yapan Schumacher, araştırma sonuçlarına ilişkin: “Hayallere dalmak, insanlara yanlış bir şeymiş gibi geliyor, dikkatini vermeye çalışıyorsun ama veremiyorsun. Elimizdeki veriler ise bu düşüncenin her zaman doğru olmayabileceğini gösteriyor. Buna göre bazı insanlar beynini daha verimli kullanıyor.

Hayal kuranlar daha yaratıcı

“Bana hayallere dalan, bir dahi olmakla beraber bazen çevresinde olup bitenlere körleşecek denli kendi dünyasına kapanan o profesörü (Albert Einstein) hatırlattı ya da entelektüel anlamda sınıf arkadaşlarının çok ilerisinde olan çocukları” dedi.

Hayal gücü

Einstein da hayallere ve hayal etme gücüne ilişkin: “Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin önizlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil. Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin. İnsan aklın sınırlarını zorlamadıkça hiçbir şeye ulaşamaz” demişti.