Hamilelik Döneminde Kadın Psikolojisi

279

Hamilelik doğanın kadına verdiği en büyük armağandır. Hamilelik sürecinin güzel yanları olduğu gibi kadınları olumsuz etkileyen yanları da var.

Anne olmak, kadına verilen en büyük armağan olmakla birlikte aynı zamanda bir de sorumluluk yükler. Kadınların bedeni annelik görevini yerine getirecek şekilde donatılmıştır. Anne bedeni, biyolojik olarak çocuğu dünyaya getirmek ve ondan sonraki süreçte onu koruyup kollamak, beslemek büyütmek için programlanmıştır.

Hamilelik Süreci

Bebek, anne bedeninde büyürken annenin hayatında hormonal değişiklikler nedeniyle fırtınalar kopmaktadır.

Hamilelik döneminde; Yoğun ve karmaşık duygu durumları, özellikle çok sık rastlanan hamilelik depresyonu, hamilelik ile beraber öne çıkan endişe ve korkular, belirgin sağlık sorunları; bulantı, iştahsızlık, yorgunluk ve uyku bozuklukları, ciddi stres kaynaklı psikolojik sorunlar vb, türünde sıkıntılara yol açan ve aile hayatını olumsuz etkileyen duygusal çalkantılar görülebilir.

Hamilelik Sürecinde Kadınlar

Hamilelik döneminde en yaygın psikolojik durum strestir. Anne hamilelik döneminde; bebeğinin sağlıklı olarak doğup doğmayacağı, bebeğine iyi bir anne olup olmayacağı, bedensel olarak kendisi hakkında kapıldığı olumsuz yargı ve inançlar; artık çirkinleştiği, bedeninin şekilsizleştiği gibi fiziksel bir takım takıntılar, eşinin kendisine yönelik düşüncelerine aşırı önem verme ve onu eskisi kadar beğenmeyeceği, yönündeki endişeler ve eşiyle ve bebeğiyle iyi bir iletişim kurup kuramayacağı gibi sıkıntılar yaşar.

Hamilelik Sürecinde Kadınlar

Kadınların en özel durumlarından biri olan hamilelik süreci, mümkün oldukça keyifli geçirilmelidir. Bu dönemde yaşanan bütün kaygılar ve stres faktörleri bu döneme özgüdür ve süreç tamamlanınca ortadan kalkar.

Bu dönemde hormonal değişim, fiziksel değişim ve psikolojik değişim hakimdir. Östrojen ve progesteron hormonları yoğun olarak salgılandıkları için anne adayı fiziksel ve psikolojik olarak pek çok sıkıntı yaşayabilir.

Hamilelik Psikolojisi

İlk 3 ayda yaşanan iştahsızlık, mide bulantısı gibi problemler ortadan kalktıktan sonra anne adayı bu sefer de fiziksel değişimini kafaya takmaya başlar. Doğumdan sonra kilo verememek, eşinin artık kendini beğenmeyecek olması gibi endişeler ile meşgul olmaya başlar.

Hamilelikte Kadınlar

Doğrudan doğruya hormonlar ile alakalı olan bu süreç, anne adayının psikolojisini de etkiler. İyi bir anne olamama korkusu, eşinin kendisini beğenmeyecek olması gibi etkenler anne adayını ciddi anlamda strese sokar.

BABA ADAYINA ÖNERİLER

Hamile Kadın Psikolojisi

Bu süreçte baba adayının anne adayına desteği çok önemlidir. Anne adayına asla fiziksel durumuyla ilgili espriler yapmamak,  bu hamileliğin ve bebeğin kendisi tarafından da heyecanla beklendiğini ve istendiğini ifade etmek, abartıya kaçmadan, olumlu ve güzel sözlerle moral vermek, bebekle ilgili bütün işlerde, alışverişte ve doktor kontrollerinde mutlaka yer almak, anne adayının yaşadığı endişeleri hafife almamak, anne adayının duygularıyla ve düşünceleriyle alay etmemek.