Günde 3.5 Saat Mobil Uygulama ile Geçiriliyor

242

Üniversite öğrencileri günde 3.5 saatlerini mobil uygulama ile geçiriyor.

Startups.watch & FintechStartup Kurucusu Serkan Ünsal, İstanbul Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri ile yapılan araştırmayı değerlendirdi.

Mobil Uygulamalar

Yapılan araştırmaya göre; gençler, her gün 196 dakikalarını mobil uygulamalarda geçiriyor.

EN ÇOK ZAMAN GEÇİRİLEN UYGULAMA INSTAGRAM

Mobil Uygulama Kullanım Şekli

Araştırmaya göre, gençler günün 107 dakikasını başta Instagram olmak üzere Facebook, Twitter, Snapchat, YouTube gibi mobil uygulamalarda geçiriyor.

Serkan Ünsal : “İlk üç uygulamaya baktığımızda gençler, zamanlarının 56 dakikasını Instagram, 47 dakikasını WhatsApp ve 21 dakikasını Youtube uygulamalarına ayırıyor.

Mobil Uygulama Kullanımı

Gençler akıllı telefonlarından her gün ortalama 13 dakika müzik dinliyor, 15 dakika oyun ve 14 dakika da diğer uygulamalarda vakit geçiriyor.”

Uygulamalarda geçirilen zamanın en fazlasının Facebook uygulamalarına ait. Ünsal: “Üniversite gençleri günde zamanlarının ortalama 112 dakikasını Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi Facebook’a ait uygulamalarda geçiriyor.

Özetle gençlerin telefonda geçirdiği zamanın yüzde 57’sini Facebook’a ait uygulamalar alıyor.

Mobil Uygulamalar

Araştırmada 2017’de bir önceki yıla göre Whatsapp uygulamasında geçirilen sürede değişiklik yaşanmazken, Instagram’da süre 18 dakikadan 56 dakikaya, Youtube’da 4 dakikadan 21 dakikaya çıktı. Snapchat’te ise 14 dakikadan 7 dakikaya düştü.” açıklamasını yaptı.