Güçlü ve Sağlıklı Kahvaltı İçin Öneriler

370

Bir önceki akşam yemek yediniz ve uyudunuz. Bedeniniz o akşam yediklerinizi enerji olarak kullanacak. Sabah çok aç bir şekilde uyandınız. Yeniden enerji kazanmak için güçlü bir kahvaltı yapmanız gerekiyor. İşte güçlü kahvaltı için öneriler…

Uyandığınızda enerjiniz en alt seviyeye indi. Deponuzdaki şeker neredeyse bitti. Enerjiye ihtiyacınızın olacağı bir gün sizi bekliyor. Bu enerjiyi nitelik ve nicelik bakımından en iyi şekilde karşılamanız gerekiyor.

kahvaltı

Yapılan araştırmalara göre sabah kahvaltı yapanlar daha zor kilo alıyor ve kilo kontrolü onlar için kolay oluyor. Bellek problemi, odaklanma sorunları daha az yaşanıyor. Sağlıklı bir birey olmak istiyorsanız kahvaltıyı ihmal etmemelisiniz.

İster bir dilim ekmek-bir parça peynir, ister bir bardak süt-bir iki parça bisküvi, isterseniz bol sebzeli mükemmel bir omlet yiyin ama her sabah düzenli kahvaltıyı sakın ihmal etmeyin.

kahvaltı önerileri

Öncelikle gün içinde ne kadar enerji ihtiyacınız olduğunu iyi saptamanız gerekiyor. Ağır beden işi yapanlarla, ofisten dışarı çıkmadan çalışanların enerji ihtiyaçları aynı değil. Bu nedenle yaptığınız işi düşünerek beslenin.

Sabahları şeker ihtiyacınızı şekerli reçeller yerine meyve suyu ve meyvelerle zenginleştirebilirsiniz. Ekmek, simit gibi hamur işlerini sınırlı ölçülerde tüketin. Ağır beden işi yapmıyor, bir ofis çalışanıysanız bal-kaymak, börek gibi ürünlerden uzak durun.

kahvaltı tavsiyeleri

Protein almak isteyenler için haşlanmış yumurta ve menemen iyi bir alternatif. Çökelek ve lor peyniri müthiş besleyici ve bir o kadar da düşük kalorili ürünler.

Peynir-zeytin sevenlerdenseniz mutlaka yeşillik, biber salatalık gibi ürünleri de tüketin. Kahvaltıda çayı kahveyi çok abartmayın.

kahvaltı önemi

KAHVALTI ÖNERİLERİ

Kahvaltı 1

– Bir bardak süt
– Bir ince dilim beyaz peynir
– 5-6 adet zeytin
– Bol domates, salatalık, yeşillik
– 1-2 dilim tam buğday ekmeği

kahvaltı

Kahvaltı 2

– Bir bardak süt
– 1 yumurta
– 5-6 adet zeytin
– Bir dilim reçelli ekmek
– 1 adet mandalina

Kahvaltı 3

– Bir bardak süt
– Fındık-fıstık ezmeli iki dilim ekmek
– 1-2 adet mandalina ya da portakal