Gıdıklanınca Neden Gülüyoruz? Cevaba Çok Şaşıracaksınız

778

Bazen gıdıklama amacı olmayan bir dokunmada bile güleriz. Ya da başkaları tarafından gıdıklandığımızda güleriz. Fakat kendi kendimizi gıdıkladığımız zaman gülmeyiz. Neden başkası gıdıklayınca gülüyoruz? Gıdıklanmak konusundaki bu cevaba çok şaşıracaksınız.

gıdıklanmak

Bazı insanlar gıdıklanma karşısında çok hassas olurken bazı insanlar da hiç tepki vermez. Gıdıklanınca derinin yüzeyinde bulunan küçük sinir lifçikleri harekete geçer. Ancak bu sinyallerin beyin üzerinde nereye kaydedildiği henüz tam olarak bilinmiyor.

Özellikle tüyle okşama, tenimizde böcek yürümesi gibi durumlarda hassas olan bu lifcikler, sinyalleri anında beyne gönderir ve huysuzlanma ya da gülme semptomu devreye girer.

gıdıklanınca gülmek

Beynin gıdıklanmaya verdiği tepki ile kaşınmaya verdiği tepki gönülsüz yapılan bir tepkidir. Bilişsel nörobilimci Sarah Jayne Blakemore yaptığı son araştırmasında, kendi kendimizi gıdıklayamadığımızı göstermişti.

Gıdıklanmaya bağlı olarak oluşan kahkaha, aslında bir reflekstir. Bilim adamları bunun tam olarak nasıl işlediğini bilmiyorlar çünkü insan kendi kendini gıdıklayamıyor, bu refleks galiba şaşırtıcı bir unsura ihtiyaç duyuyor.

gıdıklanınca neden güleriz

Tıp biliminin bu tarz insanları tamamen normal karşılaması, aslında gıdıklanma işleminin o kadar da önemli bir olay olmadığını gösteriyor. Çünkü gıdıklanmak, tamamen sizin hissiyatınızla ilgili bir durum olarak tanımlanmış.

GIDIKLANMANIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Gıdıklama ile kan basıncı artar, nabız ve kalp atışı hızlanır, beynin uyanıklığı fazlalaşır. Gıdıklanmanın fiziksel olduğu kadar psikolojik etkileride vardır.

Gıdıklanma başlangıçta zevkli olabilirse de sürdürüldüğünde korku ve paniğe dönüşebilir. Bu da insanlar üzerinde fobi oluşmasını sağlar. Sonucunda ise el teması olmasa bile vücut ani olarak tepkiler verir. Öyle ki; bu vücut açığı size yapana karşı istemsizce küfür etmenizi sağlar.

gıdıklama

ESKİDEN BİR İŞKENCE YÖNTEMİYDİ

Antik çağda Japonlar “kusuguri-zeme” adını verdikleri gıdıklama yönetmiyle insanları öldürüyorlardı.  Aynı yöntemi Adolf Hitler’in Nazi Almanyası da yaptı birçok kişi bu yöntem kullanılarak öldürüldü.

Sonuç olarak gıdıklanınca gülmemizin altında yatan şey aslında büyük bir acı ve ölüm korkusu.