Geri Geri Yürüyerek Daha Fazla Kalori Yakın

1795

Yürüyüş sağlık açısından çok faydalı bir spordur. Her yaşta, her yerde ve her zaman yapabileceğiniz bir spor hem de. Peki geri geri yürüyerek daha fazla kalori yakabileceğinizi biliyor muydunuz?

geri geri yürümek

YÜRÜYÜŞ YAPMANIN FAYDALARI

Yürüyüş yapmak dayanıklılığımızı artırır ve enerjimizi yükseltir. Kalp kaslarını ve tüm vücut kaslarını kuvvetlendirir. Metabolizmayı uyarır, canlandırır ve form tutmaya yardımcı olur. Kemikleri güçlendirir, eklem esnekliğini artırır. Bel ve boyun ağrılarını hafifletir. Sindirimi kolaylaştırır, solunumu geliştirir.

Yürüyüş, kan ve lenf dolaşımını iyileştirir. Kan basıncını, kan yağlarını, kolesterol dengesini düzenler. Yürümek beyne giden oksijen miktarını artırır. Yürüyüşün en önemli yararlarından birisi de, vücut koordinasyonunu ve dengemizi iyileştirmesidir. Yürüyüş kendimizi keyifli hissetmemize yardımcı olan, endorfin hormonunun salınımını sağlar. Stresi giderir, uyku kalitesini düzeltir Yürüyen insanlar daha geç yaşlanırlar ve daha genç görünürler.

geri geri yürüme faydaları

GERİ GERİ YÜRÜMEK

Yapılan yeni araştırmalar, geri geri yürümenin birçok faydası olduğunu ortaya koydu. Geri geri yürüyerek vücuttaki denge ve koordinasyonu geliştirebilirsiniz. Bir nevi beyin jimnastiği yapmış oluyorsunuz.

Geriye doğru yürümek akciğerler ve kalp için de çok faydalı. Bacak kaslarının farklı yönde çalışmasından dolayı kasların gelişimini hızlandırıyor. Eğer sürekli aynı ritimde yürürseniz geriye doğru yürüyerek daha fazla kalori yakabilirsiniz.

geriye doğru yürümek

Bacaklarda ve kaslarda yaşadığı problemlerden dolayı yürüyüş yapmakta zorlanan kişiler, geriye doğru daha rahat yürüyebilirler. Çünkü bu şekilde diz eklemlerine daha az yük yüklenmiş olur. Ciddi bir denge problemi olmayan herkes geriye doğru yürüyebilir.

Koordinasyonunuz güçlendikçe geriye doğru daha fazla adım atmaya başlarsınız. Düşme olasılığına karşı kendinizi güvende hissetmek için ayna ile kontrol sağlayabilirsiniz.

geriye doğru yürümek

Yaşam biçiminde yapılan değişikliklerin beynin çalışmasına yardımcı olacağını söyleyen Prof. Dr. Toygar, “Kalkma saatinizi değiştirin. Otobüsle işe gidiyorsanız, dolmuşla, metroyla gidin. Hep ileri yürüyorsanız kısa bir mesafe de geri geri yürüyün. Beyninizi şaşırtın” diyor.