Fransa Photoshop’u Resmen Yasakladı

246

Fransa, photoshop’u resmen yasakladı. Düzenlemeye göre; herhangi bir katalog, ilan veya dergide yer alan fotoğraflarda rötuş amaçlı yapılan her türlü müdahale ve değişiklik, bir uyarı notuyla tüketiciye bildirilmek zorunda.

Kural ihlali durumunda 3 bin 700 eurodan onbinlerce euroya kadar cezalar uygulanacak.

Fransa photoshop yasağı

Moda, tasarım ve pazarlama sektöründe kullanılan fotoğraflarda rötuş yapılması durumunda tüketiciye bildirme zorunluluğu getirilen uygulama, resmen yürürlüğe girdi.  Fransa Meclisinde mayısta kabul edilen ve kamuoyunda photoshop yasağı olarak bilinen, ticari amaçlı tüm fotoğraflarda uygulanan rötuşların tüketiciye bir not ile bildirilmesi uygulaması başladı.

Yapılan düzenlemeye göre; ticari amaçlı katalog, ilan, gazete ve dergilerde yer alan fotoğraflarda rötuş amacıyla yapılan her türlü değişiklik, uyarı notunun da eklenmesiyle tüketiciye bildirilecek. Özellikle de moda, reklam ve pazarlama sektöründe uygulanacak. İlanlarda kullanılan insan figürlerinde yapılacak tüm düzenleme ve değişiklikler bildirilecek.

Fransa photoshop

Photoshop yasağı düzenlemesi insanların yüzünü kapsamıyor.

Uygulama, moda dünyasına yönelik daha önce çıkarılan sıfır beden ve anoraksiya karşıtı manken yasasının bir devamı niteliğinde. İhlali durumunda 3 bin 700 avrodan başlayan ve onbinlerce avroya ulaşan cezaların uygulanacağı kaydedildi.

Photoshop Fransa

Fotoğraf ajansı Getty Images, sanal ortamda bulunan fotoğraf bankasından, zayıflama ya da bedenin belirli bölgelerinde büyütme amacı ile rötuş yapılan fotoğrafların kaldırılacağını açıklamıştı.

AŞIRI ZAYIF MANKENLERİN ÇALIŞTIRILMASI YASAKLANMIŞTI

Fransa’da ‘aşırı zayıf’ mankenlerin çalıştırılmasını yasaklayan yasa yürürlüğe girdi. Yasa uyarınca mankenlere, sağlık durumlarının işlerini yapmaya uygun olduğuna dair doktor raporu alma zorunluluğu getirildi.

Fransa manken yasası

Fransız Sağlık Bakanlığı, yasanın beslenme bozuklukları ve ‘ulaşılamayacak güzellik ideallariyle’ mücadele amacını taşıdığını söylüyor.

Doktorlar, boy, kilo ve vücut şekillerine bakarak, mankenlerin aşırı zayıf olup olmadığına karar verecek.

Sağlıksız derecede zayıf manken çalıştıran işverenlere altı aya kadar hapis ve 75 bin euroya kadar para cezası verilebilecek.

Daha önce de İtalya, İspanya ve İsrail de benzer yasalar çıkarmıştı.

Fransa’da anoreksiyanın, yüzde 90’ı kadın 30-40 bin kişiyi etkilediği belirtiliyor.