Fidye İsteyen Maymunlar Turistlerin Kabusu

309

Endonezya’da bir tapınağın etrafında yaşayan uzun kuyruklu makak maymunları, tapınağı ziyarete gelen turistlerden fidye isteyerek turistlerin kabusu oldular.

Maymunlar, turistlerin üzerindeki gözlük, şapka, kamera gibi değerli eşyaları ve bazen de bilet masasındaki nakit paraları çalıyor. Sonrasında ise kendisine yiyecek vermesi için tapınak çalışanlarını bekliyor. Fidyeyi alan maymun, çaldığı değerli eşyaları yere bırakıyor.

fidye isteyen maymunlar

Asya’da hırsızlıkları ile bilinen maymunlar işi abarttı. Organize çeteler halinde hırsızlık yapan ve fidye isteyen maymunlar, turistlerin kabusu oldu.

Belçika’nın Liège Üniversitesi’nden primatologlar, maymunlar arasında oldukça yaygın olan bu davranışlar üzerine bir araştırma yaptı. Araştırmalara göre, bu davranış sadece Uluwatu Tapınağında yaşayan maymunlarda görülüyor.

hırsız maymunlar

Araştırmayı yapan ekip bu davranışın doğuştan gelen bir davranış değil öğrenilmiş bir davranış olduğunu düşünüyor. Turistlerin etrafında en fazla vakit geçiren maymunlar, soygun, takas ve fidye olaylarında en yüksek yüzdeye sahip olan maymunlar. Bu da maymunların, birbirlerini izleyerek bu davranışları öğrendiğini gösteriyor.

Çalışma küçük bir örneklemeye dayansa da davranış kültürel bir örnek ve maymunlar bu davranışları birbirlerinden öğrenerek nesiller boyunca taşıyor.

fidye isteyen maymun çetesi

İNSAN GİBİ DAVRANIYORLAR

Belçika’daki Liege Ünviersitesi’nden gelerek bu durumu araştırmaya çalışan Fany Brotcorne “Maymunlar sürekli şapkamı, kalemimi hatta araştırma verilerimi çalmaya çalışıyordu. Dört aylık araştırmalarımda, dışarıdan gelerek bu gruba dahil olan maymunların da hırsızlığa alıştığını gördüm.

“Takas etmek hayvanlar arasında sık görülen bir yetenek değil. Bu, genellikle insanlara özgü bir davranış olarak sınıflandırılır” diyen Brotcorne “Bu maymunlar bu işi iki aşamaya dökmüş durumda. Önceklikle gözlükleri, şapkaları, kameraları çalıyorlar. Sonra da çaldıkları nesneleri yemek karşılığında geri veriyorlar” diyor.

hırsızlık yapan maymunlar

DAHA ÖNCE DE FUHUŞ YAPAN MAYMUNLAR TESPİT EDİLMİŞTİ

Araştırmacılar, fuhuş yapan maymunlara ilişkin: “Kapuçinler yemek yemek ve seks yapmaya odaklı küçük bir beyne sahip… Önlerine ne çıkarsa yiyorlar. Onlara sabahtan akşama kadar şekerleme verebilirsiniz. Yediklerini kusup tekrar yemek için yanınıza gelirler” açıklamasını yapmıştı.