Enerjik ve Sağlıklı Kış İçecekleri

619

Yağmur, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’yi etkisi altına almaya başladı. Soğuk hava yeniden etkisini gösteriyor. İşte tam da bu noktada, kış için enerjik ve sağlıklı 10 lezzet önerimiz var.

SOMATA

kış somata

İzmir’in unutulmaya yüz tutmuş lezzeti: somata. Acıbadem tozu ve damla sakızı ile hazırlanıyor. Bu lezzeti bilenler ve sevenler ‘keşke kış gelse de somata içsek’ diyorlar.

IHLAMUR

Çiçeklerinin açması ile beraber nefis kokuları ile baş döndüren ıhlamurun mucizesi, kış aylarında ortaya çıkıyor. Ihlamur çayının her derde deva olduğu herkes tarafından biliniyor. Uykusuzların uykusunu getirir, sinirleri yatıştırır, sindirimi kolaylaştırır. Üstelik kış aylarının kabusu gribe karşı da koruyucudur.

BAL – MUZ – SICAK SÜT

lezzet ballı muzlu sıcak süt

Hem enerji veren hem de lezzetli içecek: ballı muzlu sıcak süt. Üstüne bir de tarçın eklendiği zaman lezzetine diyecek yok doğrusu.

BOZA

lezzet boza

Birçok kişinin kışı sevmesinin en büyük nedenlerinden biri de boza. Darı, mısır ve nişastayla yapılıyor. Üzerine en çok yakışan tarçın ve leblebi ile daha da lezzetli oluyor. En güzeli de İstanbul’a yakın bir mesafede bulunan Velimeşe’de.

ADAÇAYI

lezzet adaçayı

Yoğun kokusu ve tadıyla baş döndüren bir lezzet. Zararlı toksinleri vücuttan uzaklaştırıyor, sindirimi kolaylaştırıyor ve sinirlerin yatışmasını sağlıyor.

NANE LİMON

lezzet nane limon

Lezzetli, sağlıklı ve doğal bir kış içeceği. Adına şarkılar bile yazılmış. Mide ağrısı ve mide bulantısının doğal reçetesi.

SICAK ÇİKOLATA

lezzet sıcak çikolata

Lezzetini çikolatadan alan sıcak çikolata, kış aylarının hem lezzetli hem de romantik içeceklerinden bir tanesi.

SALEP

lezzet salep

Belki de kış aylarının en sevilen, en favori içeceği. Bir orkide cinsi olan salep bitkisinin, toprağın altında kalan köklerinden elde edilen tozun, şeker ve sütle karıştırılmasından elde ediliyor. Hem içinizi ısıtıp enerji veriyor hem de öksürüğü kesiyor, sindirimi kolaylaştırıyor. Tatlı ihtiyacınızı da salep ile karşılamanız mümkün.

KAHVE

lezzet kahve

Filtre kahve, Türk kahvesi, mırra… Hangi türü olursa olsun kış aylarının vazgeçilmezlerinden biri de kahve.

ÇAY

lezzet çay

Cam bardakta içilince tadına doyulamayan lezzet, dört mevsim tercih ediliyor. Üstelik bağışıklık sistemini de koruyor.